Öğretmen Diyarı

Yüz Hattınız Karakterinizi Ortaya Koyuyor!

Yapılan araştırma bu yüz ifadelerinin 100 milisaniyede bir ortaya çıkabildiğini ve göz çevresinin şekli ve gözler, dudaklar, burun arasındaki mesafe gibi ölçülebilir karakteristik özellikte olduğunu öne sürüyor.

 

Yüz hatlarına bakılarak bir kişinin yaklaşılabilir olup olmadığı, ağız şekliyle ilişkilendiriliyor. Örneğin, gülümseyen kişiler , somurtanlara göre daha yaklaşılabilir bir intiba yaratıyor.

 

Çekicilik ise şiddetli bir şekilde gözlerle ilişkilendiriliyor. Büyük gözler gençlik dolu olarak algılanıyor. Elmacık kemikleri, kaş yüksekliği ve diğer stereotipik maskülen detaylar ise  hakimiyet ve baskın karakter işareti.

Araştırmacılar, tüm karakter özelliklerinin birçok işareti bulunduğunu ve yüz hatlarının yalnız başına bir anlam ifade etmediğini söylüyor.

 

York Üniversitesi araştırma grubunda bulunan psikolog ve nörolog Tom Hartley,”İnsanlar hakkında ilk düşündüklerimizin onların fotoğraflardaki görüntülerinden etkilenmesi hem çok etkileyici hem de endişe verici bir şey.” diyor.

 

Fotoğraftaki poz ya da duruş sebebiyle aynı kişi hakkında farklı izlenimlere kapılabiliyoruz.

 

Fotoğrafın ışığı ve kameranın pozisyonu da fotoğraftaki kişinin yarattığı izlenimde pay sahibi olabiliyor. Bu noktada ise artık profil fotoğrafının ilk izlenimi yarattığı bu çağda, fotoğrafın açısı, ışığı ve nasıl poz verdiğiniz eski yıllara göre daha büyük önem kazanıyor.

 

Hartley’e gore ilk izlenim sonuçlarının büyük çoğunluğu yanlış değerlendirmelerden oluşuyor bu nedenle kariyer, arkadaşlık sitelerinde ve diğer sosyal medya hesaplarında kullanılan resimleri oldukça dikkatli seçmelisiniz.

 

 \"Yüz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim