Öğretmen Diyarı

Yorgunluğu Yenmenin 11 Kanıtlanmış Yolu

Uzun bir günü en verimli ve enerji dolu şekilde geçirmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise kendi enerji ajandamı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu taktikler ben de gerçekten işe yarıyor. Eskiden günde 8- 9 saat uyurdum. Bu beni deli ederdi kendi zamanımdan çalıyormuş gibi hissederdim bu yüzden daha az uyumayı defalarca kez denedim.

30 dakika, 1 saat bazen 2 saat daha az uyudum. Günde 6-7 saat uyuyordum ve hala yorgun hissediyordum.

Ta ki kendi enerji ajandamı oluşturup birazdan sizinle de paylaşacağım taktikleri öğrenip geliştirene kadar.

Şimdi haftada 6 gün sadece 5 saat uyuyorum, (geriye kalan 1 gün tembellik günüm ve 7 saat uyuyorum)

ve şimdi  hiç olmadığım kadar enerjiğim. Kendime ve işlerime ayıracak ekstra saatlerimle birlikte günlerimi en iyi şekilde planlayıp gerçekleştirebiliyorum.

Şimdi sıra sizde?

Eğer biraz ilginizi çekebildiysem bu taktikleri sizinle paylaşacağım.

İlginizi çekmem önemli çünkü enerji ajandamdaki birkaç tattiği yerine getirmezseniz istediğiniz sonucu alabileceğinizi zannetmiyorum. Ben birazdan bahsedeceğim tatiklerden zaten 6-7 tanesini düzenli yapıyordum.

Fakat ne zaman tam gerekli olan bütünü buldum ve bu 11 taktiği gerçekleştirdim işte o zaman kendimi istediğim seviyeye ulaştırdım.

Eğer gerçekten hazırsan,

Enerji Ajandamdan Enerjinizi Yükseltecek 11 Taktik :

1) Alarm Çalar Çalmaz Yataktan Fırlayın

Akşamdan sabah erken kalkmak için plan yaptığınız, uyanmak için iki belki de üç alarm kurduğunuz oldu mu? Fakat buna rağmen kalkmak yerine alarmı basitçe kapatıp uykuya döndüğünüz?

İlk adım tembellik dürtüsünü yenmekte. Alarm çalar çalmaz yataktan fırlayın derken gerçekten fırlamayı kastediyorum.

Kendime çok iğrenç bir alarm seçtim. Çaldığı anda kendimi 3 saniye sonra yataktan fırlatıyorum. Hemen yanıbaşıma koymak yerine uzağa aldığım telefonuma koşuyorum ve bu sesi bir an önce durduruyorum.

:)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

 

Siz de böyle yapabilirsiniz ya da kendi taktiğinizi bulabilirsiniz. Önemli olan enerji ajandasının ilk adımı olan yataktan fırlamayı gerçekleştirin.

2) Yarım Litre Su İçin

Uyku boyunca vücudunuz su kaybediyor. Susuzluk sizin enerjinizi en çok azaltan şeylerin başında geliyor. Eğer kahvaltıda içeceğiniz çay ve kahveye kadar bekleyenlerdenseniz çok büyük bir hata yapıyorsunuz.

Vücudunuzun susuz kaldığını anlamamış dahi olabilirsiniz. Yine de sabahları kalkar kalmaz bu alışkanlığı kazanıp yarım litre su için. Bu sayede hızlı bir şekilde enerji kazanmaya başladığınızı göreceksiniz.
Yapılan araştırmalar kalktıktan sonra içilen suyun %2,4 oranında enerji arttırdığını gösteriyor.

3) Koşuya Çıkın

Bir spor salonu üyeliğim olsa da ana sporum olarak koşu sporunu tercih ediyorum. Kahvaltı öncesi aç karnına orta tempo koşuya çıkıyorum. Aç karnına koşmanın avantajları olduğu yapılan araştırmalarla yine kanıtlanmış bir gerçek.

Koşu sadece size gerekli kardiovaskuler antremanı sağlamanın yanında zihinsel olarak da canlandıracak ve daha da önemlisi size büyük bir motivasyon ve enerji sağlayacaktır.

Başlangıç için interval antreaman programı kullanabilceğiniz gibi kolay koşu temposu ile 30 dakikalık bir sabah koşusu da ilk etapta yardımcı olacaktır.

4) Esnemeyi Atlamayın

Stretching, esneme hareketleri, esnekliğinizi arttırmanın yanında kaslarınızı rahatlatarak sizi önünüzde bulunan güne hazırlar. Özellikle spordan sonra yapmakla birlikte vücudunuzu yorgun hissettiğiniz anlarda esneme hareketleri ile kendinizi canlandırabilirsiniz.

5) Gününüzü Canlandırın

Önünüzde uzun bir gün var. Eğer bu gün içerisinde neler ile karşılaşacağınızı bileseniz kendinizi daha iyi hissetmez misiniz?

Bu kısımda devreye canlandırma taktiği giriyor. Uzanın ve gözlerinizi 5 dakikalığına kapatın ve önünüzde duran günü canlandırın. Nereye gidiyorsunuz, kimlerle görüşüyor, hangi işi ne zaman yapıyorsunuz, öğlen ne yiyorsunuz, işiniz bittiğinde ne yapacaksınız?

Tüm gününüzü planlayarak kendinize avantaj sağlayın ve önceden planlı olan olayları istediğiniz gibi gerçekleştirin. Bu onları yapmaya daha az zaman verirken sizin enerji potansiyelinizi yükseltecek bir uygulama.

6) Meditasyon Yapın

Meditasyon zihinsel bir enerji için en gerekli şeydir. Zihninizi arındırmak ve dinlendirmek için ona günde 5-15 dakika ayırın. Meditasyonun faydalarına buradan göz atabilirsiniz.

Yere bağdaş çöküp ellerinizi parmaklarınız birbirine değecek şekilde yukarı doğru birleştirmek ve ommmmmm diye sesler çıkartmak zorunda değilsiniz.

Meditasyon herkes için farklı işleyebilir. Önemli olan rahat sessiz bir ortam tercih etmeye çalışınn. Meditasyonunuzu bölecek olan şeylerden uzak durun. Zihninizi arındırın ve konsantre olun.

 

7) 1 Planınızı gerçekleştirin

Eğer bu adıma kadar geldiyseniz ortalama olarak bir buçuk saattir ayaktasınız demektir. Şimdi işe koyulma vakti.

Gün içinde yapmanız gereken bir görevi yerine getirin. Bu maillerinize cevap vermek olabilir, satış raporlarını incelemek, bir evrak işini bitirmek olabilir ya da marka sosyal medya mesajlarınızı düzenlemek…

İşiniz ne ise ona uygun ve sabah evden gerçekleştirebilceğiniz bir görev.  Bu görevi bitirin ve gün içinde kendinize daha fazla zaman bıracak bir ilk adımı atın.

8) Gülümseyin

Kendinizi daha iyi bir ruh haline almak için beden dilinizi kullanın. Aynanın karşısına geçin ve gülümseyin. Kendinden emin bir duruş sergileyin ve kendinize güven aşılayın. Cardiff  üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre beden dili duygularımızı etkileyen en önemli araçlardan birisi.

Sonuç: eğer gülümserseniz mutlu ve daha enerjik olursunuz.

9) Kahvaltı Yapın

Kahvaltı günün gerçekten en önemli öğünü. Buna inansanız iyi olur. Kahvaltı size gün içinde gerekli enerjiyi en çok sağlayacak öğün.

Ayrıca Kahvaltı üzerine yapılan araştırmalarla kahvaltının sağladığı birden çok yarar saptanmıştır:

 • Bath üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kahvaltı yapanların gün içinde daha fazla kalori yaktığı görüldü.
 • Harvard Üniversitesi’nin 27000 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre kahvaltı yapmayanların yapanlara göre kalp krizi geçirme riski %27 daha fazla.
 • Sussex inovasyon merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre kahvaltı yapan kişilerin yapmayanlara göre mental performansları çok daha yüksek.
 • Share our strenght adlı bağımsız bir kuruluş tarafından yapılan araştırmayla kahvaltı yapan çocukların matematik sorularında kahvaltı yapmayanlara göre %17 daha başarılı olduğu görüldü.

10) Hareket etmeye Devam

İşe giderken aracınızı iş yerinizden biraz daha uzağa park edebilir ya da toplu taşıma aracından bir durak erken inebilirsiniz. Kısa yürüyüşler insan beyninin çalışmasında etkin rol oynuyor.

Aşağıdaki  görselde oturan ve 20 dakika yürüyen iki beynin içindeki aktivite haritalarını görebilirsiniz. Basit bir yürüyüş aktivitesi dahi sizi motive etmenin yanında verimli kılacak bir mental yapıya hazırlar. Yürüyüş yolunuzu düzenli olarak değiştirerek alışkanlıktan kaçınabilir ve mental yapınızı güçlendirebilirsiniz.

 

 

insan beyni, beyin aktiviteleri
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

 

11) 15 Dakika kitap Okuyun

saat 9’a gelmek üzere ve işe başlama zamanı geldi. Zihninizi açması ve rahatlatması açısından 15 dakikalık bir okuma alışkanlığı enerji ajandanızın son parçası. Sussex üniversitesinte yapılan bir araştırmaya göre kitap okumak stres seviyesini %68 oranında azaltmaya yardımcı oluyor.. İşe başlamadan önce kitap okumanız bu yüzden güzel bir fikir olabilir.

 

11 kanıtlanmış ve etkili verimlilik ajandası taktikleri. Bu taktikler sizi daha motive, zinde, stresten arınmış ve mutlu yapacak.

Dolayısıyla daha verimli ve enerjik bir sen yapacaklar. Bunları uygulamaya bir şans verebilecek misin?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol