Öğretmen Diyarı

Yeni Yılda Para Biriktirmenize Yol Gösterecek 9 Kolay Uygulanabilir Öneri

Her yılın başı kendi kendimize sözünü verip hiç uygulayamadığımız konular arasında bizi en çok zorlayanı, şüphesiz bütçemizi yönetememek, paramızı biriktirememek. 

Elbette matematiğe baktığımızda bize bu konuda söyleyeceği şey tek: Para biriktirmenin tek yolu, kazandığından azını harcamak. Ancak bunu uygulamak söylemek kadar kolay olamıyor. 

İşimize yarayabilecek birkaç pratik çözüm önerisine bakalım:

Kaynak: http://www.bloomberg.com/news/articles/2…

1.Hayat tarzınızı ve değerlerinizi düşünün.

İlk olarak, günlük olarak yaptığınız şeylerin ve bu şeyler için harcadığınız paraların sizin değerlerinizi, hayat tarzınızı yansıtıp yansıtmadığını düşünün. Yansıtmadığını farkettiğiniz harcamaları tespit ettiğinizden, bunlardan tasarruf etmeniz kolay olacaktır.

2.Bir birikim amacı belirleyin.

Kendinize, yapmaktan en keyif aldığınız şeyleri de göz önünde tutarak bir birikim amacı belirleyin; örneğin yabancı bir ülkeye seyahat etmek; yepyeni bir akıllı telefon almak, vb. Buna benzer, çok belirgin bir amaç edindiğinizde, diğer harcamalarınızdan gönüllü olarak kısmanız kolaylaşacaktır.

3.Bütçenizle kavga etmeyin.

Bütçeniz her ayın sonunda ya sizin, ya da onun galip gelmek zorunda olduğu bir savaş alanı değil. Bütçenizle savaşmak yerine, onu doğru okuyabilmeyi deneyin. Önünüze her ay, hiç hesapta olmayan harcamalar çıkacaktır. Bu olduğunda, başka bir alandan arttırıp arttıramayacağınıza bakın.

4.Mobil uygulamalardan yardım alın.

Diyet yaparken, spor yaparken, iş yaparken kullandığımız gibi, para biriktirmek konusunda da bizim yerinize notlarımızı alıp hesabımızı tutabilen mobil uygulamalar var. Level Moneybuna bir örnek; bu ve benzer uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

5.Zamanınızın parasal karşılığını ölçün.

Çoğumuz, para kazanmaya uğraşırken harcamak zorunda kaldığımız zamanın kıymetini unutuyor. Ayda, haftada, yılda kaç saat çalışmak zorunda olduğunuzu hesap edin. Kazandığınız parayı bu saatlere bölün. 

Bu şekilde, çok kolaylıkla boş yere yaptığınız bir çok harcamanın aslında hayatınızdan kaç saati götürdüğüne kahrolabilir, acı ama gerçek bir farkındalık kazanabilirsiniz.

6.Kısmayacağınız noktaları belirleyin.

Kira, fatura vb zorunlu olarak kısılamayacak harcamalardan bahsetmiyoruz. Sizi gerçekten mutlu eden harcamaları düşünün. Bunları bir kenara ayırdığınızda, nelerden tasarruf edebileceğinizi daha net görürsünüz.

7.Birikimlerinizi otomatiğe bağlayın.

Kazandığınız paradan her ay belirli bir miktarı, normalde hiç kullanmadığınız, bankamatik kartına sahip olmadığınız bir banka hesabına otomatik transfer ettirmeyi deneyin.

8.Geliriniz arttığında tuzağa düşmeyin.

Herhangi bir şekilde yıl içinde geliriniz arttığında, veya beklemediğiniz bir yerden para geldiğinde, ihtiyaçlar icat etmek tuzağına düşmeyin. Herhangi bir harcamaya, bu ek gelir gelmeseydi ne kadar ayırabilirdiniz? Yine aynısını ayırın.

9.Kendinize meydan okuyun.

Çok küçük adımlarla da olsa, birikiminizi her ay biraz daha arttırmak yönünde kendinize meydan okuyun; örneğin bir önceki ayın %1 fazlası. Emin olun bu kadar küçük bir fark ile olduğunuzdan daha zor bir durumda kalmayacaksınız. Bunun yerine kafanızdaki "para biriktiremiyorum" veya "şu ankinden daha çok biriktiremem" algısı hızla kırılacak.

Kaynak: http://onedio.com/hab…

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol