Öğretmen Diyarı

Yatmadan Önce Bunları Yemeyin!

Özellikle gece geç saatlere kadar oturanlar, yatmaya doğru acıkmaya başlar ve atıştıracak bir şeyler ararlar. Aç yatmanın uykuyu kaçırdığı bir gerçek. Ancak yanlış yiyecekler de aç mide kadar uyku kaçırıyor, üstelik bazılarını gece yemek sağlığa da zararlı.

Sağlığınızı korumak, huzurlu bir uyku uyumak ve formda kalmak için yatmadan önce bu yiyeceklerden sakınmalısınız.

Fastfood

Mideniz, geceleri ağır ve yağlı yiyecekleri öğütmekte daha da zorlanır. Bu yiyeceklerle ihtiyacınızın çok üzerinde kalori almış olursunuz ve bu, kilonuza yansır. Ayrıca bu tip yağlı yiyecekleri yatmadan önce yediğinizde ertesi gün kendinizi halsiz hissedersiniz.

Baharat

Baharatlı yiyecekler ve sarımsaklı yiyecekler genellikle sağlıklı besinler olsa da, yatmadan önce yendiğinde midenizin yanmasına neden olabilir. Özellikle gastrit problemi olanlar, geceleri bu yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalılar.

Karbonhidrat ve şeker

Minik bir parça tatlı belki huzurlu bir uykuya dalmanızı sağlayabilir; ama abartmamak şartıyla. Yediğiniz bu yiyecekler, kan şekerinizi yükseltebilir. Pasta, kurabiye, beyaz ekmek gibi şeyler atıştırmak yerine bir elma yiyebilirsiniz.

Kırmızı et

Aynı yağlı yiyecekler gibi kırmızı et de midenize oturup vücudunuzda fazladan yağa dönüşebilir. Bunun yerine bir iki dilim hindi, tavuk salamı ya da ton balığı gibi proteinler tercih etmelisiniz.

Laktoz

Peynir gibi laktozlu yiyecekler, geceleri ağır gelebilir ve midenizin yanmasına yol açabilir. Bu tarz yiyecekleri gece yerine akşam saatlerinde yiyebilirsiniz.

Büyük porsiyon
Gece atıştırmaları gece öğün
lerine dönüşmemeli. Geceleri aldığınız kaloriyi maksimum 200-300’de tutmaya gayret edin.

 

Haberay

Anahtar Kelimeler:
yatmadan bunları yemeyin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol