Öğretmen Diyarı

Yaşlılar Lokumcu Gençler Şekerci

Kadiroğlu, geçmişte lokum, akide şekeri ve pişmaniye gibi sınırlı sayıda lezzetlerle bayram yapılabildiğini anımsatarak, şimdi bu klasiklerin de yeni formları ve çeşitlerinin üretildiğini aktardı.

Kişi başı 2 kilo

Bu yenileşmeye rağmen orta yaş ve üzeri kesimin klasik lezzetlerden vazgeçmediğini bildiren Kadiroğlu, geleneksel şekerleme kültürlerinde olmayan ve dünyada yüksek tüketime sahip yeni kategorilerde de üretim başladığını, şu anda bunlardan binlercesinin raflarda yerini aldığını kaydetti.

Kadiroğlu, “Y kuşağı diye adlandırılan yeni nesil, bu inovatif ürünleri tercih ediyor. Yeni nesil, yabancı dizi ve filmlerde gördüğü ürünlerin yerlisini yiyebiliyor. Dolayısıyla tarihte hiç olmadığı kadar çeşitle bu bayram tam bir lezzet kutlamasına dönüşecek” dedi.

Kişi başına yıllık şekerleme (çikolata-şeker) tüketiminin dünyaya göre Türkiye’de çok düşük olduğunu belirten Kadiroğlu, Türkiye’de yıllık ortalama 2 kilogram seviyesinde olan tüketimin bayramlarda artarak 2 katına çıktığını, ancak Avrupa’da 10 kilogram, Amerika’da daha yüksek olan tüketim miktarları dikkate alındığında bu miktarın düşük olduğunu anlattı.

Türkiye çikolata ve şekerleme sektörünün son yıllarda yaptığı yatırımlar ve 3 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla bölgesel güç olma yolunda sağlam adımlarla ilerlediğini anlatan Kadiroğlu, ülkenin şu anda dünyanın önde gelen şekerleme tedarikçisi olduğunu, hemen hemen tüm ülkelere ihracat yapabildiğini kaydetti.

Hedef ilk 10’a girmek

Kadiroğlu, sektör ihracatını 2014’te yüzde 6 artıran Türkiye’nin Dünya Şekerleme İhracat Ligi’nde 12. sıraya yükseldiğini, hedeflerinin “ilk 10’a girmek” olduğunu vurguladı.

Dünya Şekerleme İhracat Ligi’nin ilk 10 sırasında Almanya, Belçika, Hollanda, İtalya, ABD, Fransa, Polonya, Kanada,  İngiltere ve İsviçre yer alıyor.

Bayram lokumuna ilgi yüksek

Kadiroğlu, Türkiye şekerleme sektöründeki çeşitliliği, kaliteyi ve kapasiteyi dünyaya tanıtmak için Ramazan Bayramı’nı da değerlendirdiklerini belirterek, ŞTG’nin kurumsal yayını Delightland dergisinin Ramazan ayına özel sayısını hazırladıklarını aktardı.

Başkan Kadiroğlu, “Sözkonusu dergiyi Türk lokumuyla birlikte 30 hedef ülkedeki bine yakın potansiyel ithalatçıya gönderdik. Ticaret müşavirliklerimiz vasıtasıyla gerçekleşen gönderimden çok iyi geri dönüşler aldık.

Özel sayı, Türkiye’deki Ramazan ve bayram kültürünü anlatmanın yanısıra üye üreticilerin iletişim bilgilerini kapsamasıyla pratik bir amaca da hizmet etti” ifadelerini kullandı.

Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim