Öğretmen Diyarı

Yalanın 10 göstergesi

Yalanı uzun süre gizlemek mümkün değildir. Hatta bizde “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar”diye bir atasözü bile vardır. Eskiden insanlar, akşamdan yatar, fakat komşular yatsıyı kılmadan yattı demesinler diye mumunu söndürmezmiş. Söndürülmeden bırakılan mum, bir iki saat yandıktan sonra tükenip bitermiş. Bu hile fark edilincede zaman içinde bu söz ortaya çıkmış. Aşağıdaki 10 madde ile  artık yalandan yılandan korktuğunuz kadar korkmanıza gerek kalmayacak...

Kişinin gülümsemesini inceleyin

Zorla yapılan gülümsemeler sadece ağızla yapılır. Rahatmış gibi görünmesine rağmen gerilimi ya da gerçek anlamda mutlu olmadığını anlayabilirsiniz. Zoraki gülümsemelerin çoğunda dişler gözükmez, gerçek gülümsemelerin çoğundaysa az da olsa görülür. Gerçek gülümseme ağızla değil, yüzle yapılır. Gözler kısılır, dişler görülür, gamzeler ortaya çıkar. Çok az insan gerçek ve sahte gülümsemesini senkronize edebilir.

El, kol ve bacak hareketlerine dikkat edin

Yalan esnasındaki gerilim sebebiyle hareketsiz, katı veya suni hareket içinde olabilirler. Eller kavuşuk, ellerle kafa taranıyor, kulak ve burunla oynanıyor gibi yapılmaktadır. El açık şekilde göğüs ve kalbe doğru hareket etmiyordur.

Terleme güçlü bir göstergedir

Yalan söyleyenler yalanlarından fazla ter atarlar.

Çok konuşurlar

Söylüyorlarsa çaresizlik içinde sizi kendilerine inandırmaya çalışıyorlardır.

Gözbebeklerine dikkat edin

Yalan söyleyenler doğrudan göz kontağına geçmek istemezler. Çok göz kırpmya başlayabilirler. Sağ elini kullanan birine soru sorduğunuzda gözbebeği sağa kayarsa birşey hatırlamaya çalışıyordur, sola kayarsa pratik zekasını kullanıp uyduracak demektir. Sol elini kullananlar için tam tersi geçerlidir.

Duygusal açıdan inceleyin 

Duygular geriden gelirler, normalden uzun süre kalırlar ve birden dururlar. Bu yüzden kişinin bazen söylediğiyle heyecanı birbirini tutmayabilir.

Tepkisini yakından izleyin

Yalancılar kendilerini rahatsız hissettikleri için ya vücutlarını başka yöne çevirmeye veya kaçmaya çalışırla ya da sizinle aralarında bir nesne koymak isterler. Suçsuzlar saldırıya, suçlular anında savunmaya geçerler.

Kelimeleri seçişine dikkat edin

Bazı hareketler ipuçları verir: 

- Sizin kelimelerinizi tekrarlayarak cevap verirler. 

- Hiçbir şeyi küçültmezler. 

- Doğrudan cevaplardan kaçınırlar , yuvarlak ve genel cevap verirler. 

- Çok fazla konuşarak sizi ikna  etmeye çalışırlar. 

- Monoton bir tonda konuşurlar. 

- Kötü cümleler kurarlar. 

- Konuyu amacından saptırmak için espri ve alaya kaçabilirler.

- Konuşamaya başlamadan önce kısa bir sessizlik anı meydana getirin. Kişinin ne kadar rahatsız olup olmadığını inceleyin.

Konuyu birden değiştirin

Suçsuz insan konunun değiştirilmesinden rahatsız olup geri dönmek isteyecek, yalancı ise kurtulduğunu düşünecektir.

 

kadinvekadin.net

Anahtar Kelimeler:
yalanın göstergesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim