Öğretmen Diyarı

Yakıt tüketimini düşürmek için neler yapılabilir ?

Araçlarımızın daha az yakıt tüketmesi için neler yapabiliriz?

 

Aslında çok basit olan bir konu üzerinde duruyoruz. Genel olarak bütün şoför arkadaşlarımızın bildiği şeylerden bahsedeceğiz bu yazımızda. Bir aracın daha az yakıt tüketmesi için ne yapmalı ? sorumuzun cevabına gelelim.

Öncelikle şehir içi ve şehirlerarası yakıt tüketiminin bir olmadığını belirtelim. Bunun sebebi ise şehir içindeki trafik ve dur-kalk yani ani hareketlerdir. Uzunyol da aracımızın 90 km/h-120 km/h ile seyirettiğinde ortalama yakıt tüketiminin şehir içine göre daha da azaldığını göreceksiniz. Peki şehir içerisinde yakıt tüketimini nasıl düşürebiliriz? Özellikle kalabalık şehirlerin kabusu olan trafik çilesinde aracı daha az yakıt tüketimine yönlendirmek biraz daha zordur. Bunu basit hale getirebilmek için aracımızı devirli kullanmamız gerekmektedir. Örneğin devir saatini daha kontrollü kullanabiliriz. Ortalama 2.500 ile 3.500 devir arasında vites artırmamız ve aracı sabit hızda kullanmamız bizlere oldukça yardımcı olacaktır.

 

Son olarak şu ayrıntıyı da atlamadan geçmeyelim.  Mutlaka kulaktan dolma bilgilerle daha önceden aracınızı boş viteste ilerletin daha az yakar gibi kelimeler kullanan insanlar görmüşsünüzdür. Bu doğru bir söylemdir ama hangi araç için geçerlidir? Yeni nesil araçlar da bu teori tamamen çürütülebiliyor. Yeni nesil araçların yani özellike 2005-2006 model ve üzeri araçların düşük devirle büyük viteste gitmesi halinde aracınız daha az yakacaktır. Örneğin 80 km/h ile 5. vites 2.500 deviri yakalayabilirsiniz. Bunun gibi hız devir ayarlaması yapıp aracınızın daha az yakmasını sağlayabilirsiniz.
Hepinize kazasız belasız hayırlı yolculuklar dileriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim