Öğretmen Diyarı

“W Oturuş Biçimi” göründüğü kadar sevimli değilmiş!!!

İtiraf ediyorum ki benim hiçbir fikrim yoktu. Algıda seçicilik mi dersiniz, şans mı bilemiyorum ama geçenlerde okuduğum bir yazı tüylerimi ürpertti :( Sizlere de özetlemek istedim, basit gibi gözükse de çok ciddi problemlere yok açabiliyor :(

 

Bu oturuş şekline “W oturuş biçimi” deniyor, çocukların ayaklarının dış yana bakması olarak tanımlanıyor. Çocuklar yürüyene kadar, yani emekleme döneminde bu şekilde oturmalarından sıkıntı yok. Uzmanlar; “Kalça kemiği yuvası ve uyluk kemiğinin yuvarlak başı kalçada daha sonra yuva olacak sığ bir çöküntüye dayalı olarak durur. Çocuk yürüyene kadar bu yuva şeklini almaz” diyorlar. Yürümeye başladıktan sonra da bu şekilde oturmaya devam eden çocuklarda zayıf kas tonlaması veya aşırı hareketli eklemler görülebiliyor. Uzun dönem bu şekilde oturan çocuklarda; içe basma, düz tabanlık, belinde, sırtında ve omurlarında kaymalara ve hatta kalça çıkıklıklarına rastlanabiliyor.

 

IMG_7301-2

 

Özellikle bebeklik döneminde karın üstünde fazla vakit geçirmemiş ve bu sebeple de omuz ve sırt kaslarını yeterince güçlendirmemiş çocukların bu şekilde oturmaya eğilimli olduğunu söyleyen fizyo-terapistler, çocuğun bu şekilde oturarak oyun oynarken gövdesini döndüremediğinden oyuncaklara uzanamadığını ve sonuçta iyi bir koordinasyon ve denge sağlayamadıklarını belirtiyorlar.

 

Alışkanlıklarını yeni yeni kazandıkları bu dönemlerde daha dikkatli davranıp bu şekilde oturduklarında onları düzgün oturmaya yönlendirirsek bir süre sonra bu şekilde oturmaktan vazgeçeceklerdir. Efe’de oldukça dikkatli davranmaya başladık ve artık bir bacağını ben düzelttiğimde diğerini de o düzeltiyor :)

 

Aman dikkat :)

Sevgiler,

 

İpek Evci

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol