Öğretmen Diyarı

Uzun süren arkadaşlıkların 10 özelliği

Arkadaşlıkları devam ettirmek birbirinin hayatındaki önemli şeylerden haberdar olmayı ve sürekli değer verdiğini göstermeyi gerektirir. Arkadaş edinmek tek taraflı olabilir ancak bir arkadaşlığı devam ettirmek için karşılıklı derin bir özveri gerekir. Arkadaş edinme konusunda bir sıkıntınız yok ama arkadaşlıklarınızı sürdürmekten muzdaripseniz siz Uplifers okuyucuları için hazırladığımız uzun süren arkadaşlıkların ortak özelliklerine bir göz atın:

 

1. Birbirlerine tam destek verirler: Moraliniz bozuk olduğunda, bir şeylerle mücadele ettiğinizde ya da kaybolmuş hissettiğinizde arkadaşlarınız size destek olur. Arkadaşlarınızı arayıp yardım isteyebilirsiniz ve bunun karşılığında sizden bir şey beklemezler.

 

2. Birbirinin başarısını kutlarlar: Arkadaşlar bencil olmadan birbirlerinin başarısını kutlarlar. Birbirlerinin başarılarına ve zaferlerine en az kendininki kadar hatta bazen daha fazla sevinirler ve birbirlerinin becerilerini kıskanmazlar

 

3. Aradaki bağ asla kopmaz: Fiziksel olarak arkadaşınızdan ayrı kalmak onu düzenli olarak görmenizi engellese de aradan aylar hatta yıllar geçse bile aranızdaki sevgi bağı hiç değişmez.

 

4. Ne kadar trajik, sinir bozucu ya da şaşırtıcı olursa olsun her durumda birbirlerini güldürmeye devam ederler: Arkadaşınız zor bir dönemden geçiyor, sevdiği birinin kaybına üzüntü duyuyor olabilir. Böyle bir durumda iyi arkadaşlar üzüntünün ortasında bile birbirini eğlendirip nükteli tavırlarıyla güldürürler.

 

5. Birbirlerine karşı dürüsttürler: Ortada sizi inciten ya da rahatsız eden bir şeyler varsa arkadaşınızla bunları dürüst bir şekilde paylaşıp her şeye tazelenmiş bir şekilde devam edersiniz.

 

6. Gitmesine izin verirler: Romantik ilişkilerde olduğu gibi, arkadaşlıklar da sağlıksız ya da tıkanmış olabilir. Ya da ayrı yollara gitmiş olabilirsiniz. Bu durumda ondan ‘ayrılmaya’ cesaretiniz olmalı. İlişki kendiliğinden bitmişse de kendinizi suçlu hissetmemelisiniz. Sahip olduğunuz her şeyi sonsuza kadar elinizde tutamayacağınızı kabul edin zaten gitmiş olanın gitmesine izin verin. Böylece kendinize sahip olduğunuz ve olacağınız arkadaşlıklar için daha çok fırsat tanımış olursunuz.

 

 

7. Bağışlarlar: Diğerinin af dilemesine gerek olmadan bile iyi arkadaşlar birbirine karşı affedicidir.

 

8. Sınırlar bellidir: Her ilişkinin gelişebilmesi için sınırlara ihtiyacı vardır. Arkadaşınız sizin de acı çekmenizi tetikleyen zor bir dönemden geçiyorsa, ona yine destek olmaya devam edin. Sadece   arkadaşınıza destek olurken aranıza biraz mesafe koymakta fayda olabilir.

 

9. Birbirlerine ihtiyacı olduklarında her şeyi bırakıp orda olurlar: Arkadaşınız sizi ağlayarak aradığında o akşamki planlarınızı bırakıp direk arkadaşınızın yanında ona destek olursunuz. Basit bir mesajın ona varlığınız kadar destek vermeyeceğini bilir elinizden geldiğince fiziksel olarak onun yanında olursunuz.

 

10. Arkadaşlarınız yeni edineceğiniz arkadaşlıkları etkiler: Örneğin arkadaşınızın düğünü ya da doğum günü yeni arkadaşlıklar edinmek için iyi bir fırsattır. İyi arkadaşlar, sizi diğer arkadaşlarıyla tanıştırabilir, yeni arkadaşlıklar kurmanıza ön ayak olabilir.

 

Kaynak:

 

Huffingtonpost

 

 

 

Devamı: http://www.uplifers.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol