Öğretmen Diyarı

Uyuma pozisyonu, kişinin karakterini ele veriyor

Uzmanlar “Bir kişinin duygularını ve kişiliğini anlamak istiyorsanız, uykuya dalma pozisyonlarına bakın” diyor.

Bayındır Sağlık Grubu Uyku Bozuklukları Merkezi ve Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, bu konuda yapılan çalışmalarda uyku pozisyonlarının kişilerin ruhsal karakterlerini yansıttığını söylüyor. Bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, genel olarak 6 çeşit uyku pozisyonu olduğunu gösteriyor.

İyi uyku nasıl anlaşılır?

Prof. Dr. Firuz Çelikoğlu, iyi bir uykunun en doğru göstergesinin “sabah nasıl uyanıldığı” olduğunu söylüyor. Çelikoğlu’na göre kişi, sabahları yorgun ve uykulu kalkıyor, sırt ağrıları çekiyor, el, kol ve yüzde uyuşmalarla uyanıyorsa, bu durum sağlıksız uyuduğunu gösteriyor. Normal koşullarda sabaha kadar aynı pozisyonda uyumanın mümkün olmadığı belirtiliyor. Uyku sırasında 10-15 dakikada bir pozizyon değiştirip hareket edildiğine dikkat çeken ve bunun uykuda korunma mekanizması olduğunu dile getiren Çelikoğlu, sürekli aynı pozisyonda kalmanın ezilmeye ve dolaşım bozukluğuna bağlı cilt yaraları oluşturduğunu kaydediyor.

Cenin pozisyonu

En sık görülen ve ayakların karına çekildiği, yarı kıvrılmış yan yatış pozisyonudur. Kişilerin yarıya yakınının bu pozisyonda uyuduğu görülüyor.
Kişilik yansıması: Dışa açık, atak, saldırgan kişilik göstermesine rağmen, aslında duygusal ve utangaç kişilerin tercih ettiği bir pozisyondur.

Kütük pozisyonu

Kolun üstüne dümdüz yan yatma pozisyonudur.
Kişilik yansıması: Bu şekilde uyuyanlar genelde sosyal, çabuk kaynaşan ve vurdumduymaz kişilerdir. Olumsuz yönleri her şeye kolay inanma eğiliminde olmalarıdır.

Hasret pozisyonu

İki kolun öne doğru açıldığı yan yatma pozisyonudur.
Kişilik yansıması: Hasret pozisyonunda uyuyanlar, yeniliklere açık olmalarının yanında şüpheci, alaycı ve takıntılıdırlar. Karar vermeleri uzun sürse de verdikleri karardan asla dönmezler.

Asker pozisyonu

Kolların yanda olduğu sırt üstü yatma pozisyonudur.
Kişilik yansıması: Bu pozisyonda uyuyanlar genelde sakin ve çekingen kişilerdir.

Serbest düşüş pozisyonu

Eller başın üstünde yastığa sarılmış şekilde yüzükoyun uyuma pozisyonudur.
Kişilik yansıması: Bu pozisyonda uyuyanlar başkaları ile ilgilenen girişken insanlardır. Oldukça gergin görünmekle birlikte kendilerini eleştirenlere aldırmazlar.

hthayat

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim