Öğretmen Diyarı

Uykuyla ilgili doğru bildiğiniz yanlışlar

Türkiye'de 5 milyon kişinin uykusuzluk çektiği tahmin ediliyor. Amerika' da durum farklı değil.

 

Öyle ki hafta içi ortalama uyku süresi, son 10 yılda 20 dakika düşerek, 6 saat 40 dakika oldu. Bu ortalamayı aşağıya düşürenler ise,

 

 

30-44 yaş arası kesim. Üzülerek söylemeliyiz ki, uyku eksikliği için ödediğiniz bedel oldukça yüksek. Şimdi bu konudaki karanlık alanlara biraz ılık tutmanın zamanı geldi.

 

 

1-) Erkekler için 5 saat uyku iyidir

 

Yanlış

Uyku uzmanları yetişkinlerin sadece %10'unun, tavsiye edilen 7-8 saatten daha az uykuya ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Uykunuzu aksatmaya devam ettikçe kafatasınız, yırtık tendonlu bir bacağa benzemeye başlıyor. Daha da kötüsü uyku yoksunluğu çeken kişiler zombiye döndüklerinin farkında bile değiller.

 

Öneri: Eğer geçtiğimiz hafta her gece 7-8 saat uyumadıysanız, bu haftasonu, hafta içi saatlerinde yatağa gidin ama alarmı kurmayın. Hiç Cumartesi ve Pazar günleri, Salı günüyle aynı saatte kalktığınız oluyor mu? O halde siz az uyduğu halde sağlıklı kalan nadir kişilerdensiniz. Geriye kalan biz ölümlüler ise uyku borcumuzu hafta sonu 10 saat, hafta içi ise 7-8 saat uyuyarak ödemek zorundayız. Uyku borcunuz ne zaman birikse, beyniniz öğrendiği bu stratejiyi uygulayacaktır.


2-) Gece sık sık tuvalete gitmek bir sağlık problemini gösterebilir

 

Doğru

Tuvalete yaptığınız ilk ziyaret yoğun günün ardından normal olabilir ancak ikinci ziyaret ve devamı tehlike işareti olabilir. Uyku uzmanları eğer bir gece boyunca 2 ya da daha fazla sayıda tuvalet yolculuğu gerçekleştiriyorsanız, sorununuz "obstrüktif uyku apnesi olabilir"  diye belirtiyor. Uyku apnesi ile gırtlağınızın arkasındaki yumuşak doku, siz uyurken üst solunum yollarınızı kapatır ve 10 saniyeden 1 dakikaya kadar(bazen daha uzun süre olabilir) nefesinizi durdurur.

 

Peki bunun tuvalet ihtiyacı ile ne alakası var?

Çünkü bu kısa nefes kesintileri daha düşük seviyede oksijen dolaşımı daha sık kalp atışları  ve tansiyonun yükselmesiyle sonuçlanır. Böylece damarlarınızda aşırı bir sıvı oluşumu olur ve siz de oluşan bu baskıyı idrar yoluyla atarsınız.

 

Öneri: Yastığın kalınlığını birkaç santimetre yükseltmek bu dokunun gırtlağınızı kapatmasını engeller.

 

3-) Alkol gece uyumama yardımcı oluyor

 

Yanlış

Eğer siz, arkadaşınızın koltuğunda sızmayı iyi bir gece uykusuyla özdeşleştiriyorsanız, doğru... Uyku uzmanları alkolün normal uyku döngüsünü, özellikle de bu döngünün son evrelerini değiştirdiğini söylüyor. "4 saatlik uykunun sonunda alkol yavaş yavaş yok olur ve sizi hemen uyanabilir bir hale terk eder."

 

Öneri: Siz günlük programınıza sadık kaldıkça içkiye ihtiyacınız olmayacak. İç saatiniz beyninizde bulunan "suprakiaz matik nukleus" isimli bir yapıdır. Bu saati ayarlamak için kahvaltınızı, öğle ve akşam yemeğinizi her gün tam olarak aynı saate denk getirin. Ve hep aynı saatte yatağa gidin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim