Öğretmen Diyarı

Uyku Problemi Yaşayanlara 10 Altın Öneri
Uyku yetersizliği, iç dengenin önemli bir kaynağı olan REM (Rüya zamanı devresi) eksikliği anlamına da gelir. Danışanların şikâyetlerinin yaklaşık yüzde 20’si bitkinlik, yorgunluk ve de yorgunluğun kronikleşmiş hali olan tükenmişlik belirtileri ile ilgilidir. Doktora giden bitmiş tükenmiş haldeki insanların nedense  yarıdan fazlası, yeterli miktarda uyuyamamaktan şikâyetçidirler. İşin daha da garibi, uyku yetersizliğinden şikâyetçi olan insanların büyük bir kısmı, bunun farkında bile değildir. Reddetmektedir, ısrarcı bir inatla.

Uyku, insan sağlığı için en az yemek, içmek kadar önemli bir olaydır. Dinlendirici bir uyku, dengeli bir hayat için vazgeçilmez bir şarttır. Beyindeki sinir ağlarından oluşan devreler, stresle çalışamaz hale geldiğinde, bitmiş vaziyette kendimizi yatağa atarız ve uykuya dalarız. Uyku esnasında vücut dinlenir, kendini temizler, saflaştırır, tamir eder, yeniden inşa eder, büyür ve kendini tedavi eder. Uyku esnasında, gün boyunca biriktirilen gerginlikler ve sinirlilikler serbest hâle gelip vücuttan kolayca atılır. Rüyalarımızda da bir dereceye kadar, bu gerilim çözülür. Bastırdığımız, gizlediğimiz ya da kendimize bile kabul ettiremediğimiz şeyler rüyalarımızda bir şekilde dışarı çıkar, dolayısıyla da rahatlamış oluruz. Derin uyku esnasında beynimiz çalışma temposunu yavaşlatır. Çalıştırdığımız bütün zihni programlar işlevini durdurur ve saf halde dinlenmemize izin verir. Sinir sistemi ve duyu organlarımız ise dinlenme halindedir. Bu duruma ‘Bazal Metabolizma’ da denilebilir.

Uyku, sinir sistemimiz için bir besin kaynağıdır. Fakat uyku esnasında, uykunun bize ne gibi faydalar kazandırdığını idrak etme, bilme ve anlama şansımız çok azdır.

UYKU PROBLEMİ YAŞAYANLARA ÖNERİLER

Yorucu bir işiniz var diyelim ve siz tüm gün huzurlu bir uykunun hayalini kurmaktasınız. Eve gittiniz, bir şeyler yediniz, sonra TV’yi açtınız. Niyetiniz biraz TV izler, uyurum. Ancak uyumak üzere yatağa geçtiğinizde bir türlü uyuyamadığınızı görüyor ve üzülüyorsunuz. Dikkat, bazı durumlar dize sinyal veriyor olabilir.

Uyku süresinin genetik olarak, 4 ila 11 saat arasında değiştiği bilinse de bizler -istesek bile- uyku kodumuza müdahale edemiyoruz.

DİKKAT! İLACA SARILMADAN ÖNCE…

İlaç en son çare olmalıdır. Problemin çözümüne giden yol sizde gizli, unutmayın. Peki, ne yapmalı?

1.  Uyumanıza yaklaşık 30-40 dakika kala bir şeyler yiyip içmeyin. Özellikle de çay, kahve, kola gibi içecekler reseptörlerinizi bloke ederek uyku probleminizi daha da tetikleyecektir.

2. Kafein, nikotin ve alkolden mutlak suretle kaçınmaya özen gösteriniz. Çay, kahve ve kolalı içeceklerdeki kafein ve tütündeki nikotin, uyarıcı etkisiyle uykuya dalmayı güçleştirir.

3. Uyumadan önce -en az 4-5 saat önce- 20 ila 30 dakikalık egzersizler yapın. Spor yapmak, size iyi gelecek.

4. Kaygı yarattığını düşündüğünüz olayları ve insanları kendinizden, zihninizden uzak tutun. Kaygı azalınca uyumanız daha kolay olacaktır. Bu arada bir not, canınızı sıkan, kafanızı karıştıran her ne varsa bunları bir kağıda yazıp sonra da mümkünse o kağıdı yok edin. Yazmak da kişiye kendisini iyi hissettirir.

5. Uykunuz kaçtığında kesinlikte yatakta bir sağa, bir sola dönerek gecenizi mahvetmeyin. Kalkın, kitap okuyun, müzik dinleyin, balkona çıkıp hava alın, ardından tekrar uyumak üzere verdiğiniz ciddi kararlılıkla yatağınıza dönün. Kararlılık, beyne yapıcı komutlarda bulunur.

6. Düzenli yemek, düzenli uyku, düzenli hayat. Hayatınızı bir düzene sokun ve uyku saatlerinde gözettiğiniz bu düzeni asla ihmal etmeyin. -istisnalar hariç-

7. Gevşeme tekniklerini ve nefes egzersizlerini öğrenin. Bu size kendinizi iyi hissettirecek.

8. Psikolojik stres altında olan bir kişi şayet bu durumu kendi kendisine çözemiyorsa ya da çözmekte zorluk çekiyorsa; geç kalmadan profesyonel bir destek almanın yolunu tutmalıdır.

9. Uyku probleminizi kendi kendinize çözemiyor ve bir uzmandan yardım almayı sürekli erteliyorsanız; üzgünüm ki bu problem, çeşitli hastalıklara davetiye çıkaracaktır.

10. Farkındalık ve erken tedavi hayat kurtarır. Düzenli yaşamak, altın ve vazgeçilmez kuralınız olsun.

Sağlıklı, mutlu günler!

http://muthispsikoloji.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim