Öğretmen Diyarı

Uyku Düşmanı 9 Etken

Uyku insan hayatında çok önemli bir kavram. Her şeyi uykuya bağlıyoruz, bütün planlarımızı uyku saatimize göre yapıyoruz, dinlenmeyi uyku olarak görüyoruz. Hal böyle olunca bizi uyutmayan tüm etkenler düşmanımız oluyor, özellikle de yorgunken!

\"uyku

Siz de bu etkenlerle sık sık uğraşan biriyseniz aşağıdaki maddelerden en azından biri size yabancı gelmeyecektir. Kimbilir belki çözümü de aşağıda bulabilirsiniz.

9.DÜŞÜNCELER

Yastığa başımızı koyduğumuzda zihnimize hücum eden düşünceler bizi uyutmaz bazen. Birçok kişinin uyku problemi çekmesinin sebebidir bu. Yatmadan önce bir sonraki gün yapacaklarınızı bir kağıda not almak ve yapacaklarınızı somut bir şekilde görmek kafanızda hücum eden düşüncelerden kurtulmanızı büyük ölçüde sağlar.

\"uyku

Bu konuda bir de uzmanların önerdiği bir yöntem var: Yüzden geriye doğru saymak ve her sayıyı zihnimizde canlandırmak uykunun gelmesini sağlayan yatıştırıcı bir beyin egzersiziymiş.

8.KAFEİN TÜKETİMİ

Kafeinin uykuyu kaçırdığını birçok insan bilir. Bu yüzden rahat uyumak isteyen insanlar uyku vaktine yakın kahve almaktan uzak durur. Ama gözden kaçırdığımız bir nokta var ki kafein içeren tek şey kahve değil.

\"uyku

Çikolatalar, ağrı kesiciler, soğuk algınlığı ilaçları ve dahası… İçerisinde az miktarda da olsa kafein bulunduran maddeler. Bu kafeinlerin farkında olmak uyuma sürenizi etkileyecektir. Özellikle kafeine çok duyarlı biriyseniz az miktarda kafein bile uykunuz üzerinde çok etkili olacaktır.

7.AÇLIK DURUMU

Yatağa boş bir mideyle girmek uyku kalitemiz açısından çok da sağlıklı bir şey değil. Devamlı salgılanan mide asitleri beynimizin bununla meşgul olmasına neden olur. Öte yandan boş mide demek kan şekerinin düşmesi demektir. Bu da kişide strese ve kabus görmesine neden olabilir.

\"uyku

Boş mideyle yatağa girmek kötü bir seçenek olduğu gibi dopdolu bir mideyle yatağa girmek de pek akıllıca bir hareket değil. Vücudunuz sindirimle uğraşırken uyumanız pek de mümkün değil. Bu nedenle hafif dolu bir mideyle uyumak en iyisi.

6. EGZERSİZ

Birtakım efsaneler yatmadan önce ya da yatmaya yakın yapılan egzersizlerin vücudumuzu yatıştırdığını ve bizi daha rahat uyuttuğunu söyler. Oysa bu aklınıza gelebilecek tüm egzersizler için geçerli değil.

\"uyku

Uyumamız için vücudumuzun soğuması gerekir. Oysa ki spor yapmak vücudumuzun adrenalin seviyesini yükseltir ve vücudumuzu ısıtır. Saat 4-5 civarında bitirilen egzersizler uykuya gerçekten katkı sağlayacaktır.

5.SICAKLIK

Özellikle yazın kişiler arasında en sık yaşanan problemlerden biri uykusuzluktur. Bunun nedeni sıcak havaların uyku için elverişli olmamasıdır. Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse; az önce bahsettiğimiz gibi vücudumuz uyumaya hazırlanırken soğur ve uyku ortamının bu soğukluğa eşlik etmemesi uyumayı zorlaştırır. Uyku için ideal sıcaklık 20 derecedir.

\"uyku

Eğer siz de bu dertten muzdaripseniz gece yatmadan önce ılık bir duş almanız yardımcı olacaktır. Soğuk duştan ziyade ılık duş vücudu daha çok soğutur.

4.ADET DÖNEMİ

Adet dönemi ne yazık ki sadece gün içerisinde değil uyku dilimimiz sırasında huzursuzluk yaratır. Bunun nedeni elbette ki tepe taklak olan hormonlarımız. Uykuya da trip atıyoruz resmen.

\"uyku

Bunun çözümü de yatmadan önce alınacak ılık bir duş.

3.TUVALET İHTİYACI

Özellikle kışın yatağa yattıktan sonra kalkıp tuvalete gitmek adeta bir işkence. Bu yüzden mesanemizin baskısıyla uyuyabileceğimizi düşünür ama yanılırız. O baskıyla uyumak uzmanlara göre imkansız. Aksine yatmadan önce tuvalet ihtiyacımızı gidermek rahatlamamızı ve daha rahat uykuya dalmamızı sağlar.

\"uyku

2.GÜRÜLTÜ

Birçok insan gürültüde uyuyamaz, evet ama bazı kişilerin en ufak sese bile tahammülü yoktur uyurken ya da uyumak üzereyken. Dışarıdan geçen arabaların, insanların sesleri bile uykuları için büyük bir tehlikedir aslında.

\"uyku

Eğer siz de bu nedenle uyuyamayanlardansanız kulak tıpası kullanabilirsiniz. Ya da düşük seste, rahatlatıcı bir müziği dinleyebilirsiniz. Zihniniz sadece hafif müziğe yoğunlaşır, dolayısıyla dışarıdan gelen sesleri duymazsınız, rahat bir uyku çekersiniz.

1.YASTIK/YATAK

Hem yastık hem yatak, uykuya dalma sürecinde ve uyku kalitenizde çok önemli unsurlar. Vücudunuzun her noktasını destekleyen yatakları tercih etmeli ve yatak seçiminde titiz davranmalısınız.

\"uyku

Yastık da küçük bir ayrıntı gibi görünse de aslında çok önemlidir. Başınızı çektiğinizde uzunca bir süre eski haline dönmeyen yastıklar uyku kaliteniz için iyi değildir. Rahat bir uyku için doğal malzemelerle üretilmiş yastıkları tercih etmelisiniz.

 

www.topukluhaber.com

Anahtar Kelimeler:
uyku düşmanı etken

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim