Öğretmen Diyarı

Uslu Çocuk Sizi Sevindirmemeli

Gelgelelim bebeğin uslu olması aslında bazen olumsuz sonuçlara neden olabilir. Şöyle ki eğer bebek ağlamıyorsa, hasta değilse yani herhangi bir sıkıntı yoksa kimi aileler bebeği ile fazla ilgilenmez.

 

Anne doğum öncesi gibi hemen işe döner veya arkadaş gezmelerine kaldığı yerden devam eder.

 

Kaçınılmaz Son: İnatçılık

 

Sonra bu durumdaki çocuklar büyüdükçe, bazı problemler kendini gösterir. Mesela temel güven duygusu yeterine yoktur. Duygular istenilen ölçüde karşılık bulmamış olur. 3 yaşına gelince de inatçılık ve hırçınlık davranışları başlar.

 

Yine çocuk, yeterince zihnî uyaran alamadığından zekâ kabiliyeti çok parlak olamayabilir. Tabi işin ilginç yanı anne baba “Bu çocuk niye böyle!” der ama sebebini anlayamaz.

 

Bu anlamda her ne kadar ilk başta büyük sıkıntı gibi görünse de sürekli avutulması gereken çocuklar aslında daha şanslıdır. Çünkü anne baba kendini, avutulması gereken çocukla daha fazla ilgilenmek zorunda hisseder. Doğal olarak böylesi bebekler hem daha fazla zihnî uyaran alır, daha fazla kucaklanır, daha fazla oynattırılır, kısacası daha iyi yetiştirilir.

 

İleride Çok İşinize Yarar

 

O hâlde iki ana düşünce vardır. İlki, eğer bebeğinizi çok avutmanız gerekiyorsa telaşa kapılmayın. Olumsuz gibi görünen bu durum ileride güzel sonuçlar doğuracaktır.

 

İkincisi ki en önemli dikkat noktasıdır, bebeğiniz uslu ise sakın bu durumdan yararlanma yolunu tutmayın. Zira bebekliğinde ilgilenilmemiş çocuklar ileride birçok olumsuzluğu getirir.

 

Erdinç Güllü, Millet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol