Öğretmen Diyarı

Unutmayan kadının sırrı çözüldü

Bilim insanları 8 yaşından beri yaşadığı her olayı hatırlayan ABD’li Jill Price’ın sırrını çözdü. Price’ı inceleyen doktorlar sırrın beynin amigdala bölgesinde saklı olduğunu belirtti.

ABD’de yayımlanan bilim dergisi New Scientist süper hafızalı insanlarla ilgili olarak Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmayı yayımladı. 

46 yaşındaki ABD’li Jill Price’ta görülen ve yaşadığı her günü ayrıntılarıyla hatırlamasına neden olan ‘hipertimestik sendromu’nun sırrının beynin amigdala bölgesinde saklı olduğu keşfedildi.

Bilim insanları, süper hafızanın sırrının duygusal zekadan sorumlu olan sağ amigdalanın normalden daha büyük olmasında saklı olduğunu ortaya koydu.

Bir olayın hafızada saklanabilmesi için o an güçlü bir duygu hissedilmesi gerekiyor. Burada beynin duygusal zekadan sorumlu bölümü amigdala devreye giriyor. 

Milliyet gazetesinin haberine göre bugüne dek ‘hipertimestik sendrom’ yaşayan yaklaşık 30 kişiyi inceleyen bilim insanları bu kişilerin büyük kısmının sağ amigdalasının normalden yüzde 20 oranında daha büyük olduğunu tespit etti. 

Üniversitenin araştırmacıları, gelecekte normal bir insanın hafızasını da benzer şekilde güçlendirmeyi umuyor. 

NTV

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol