Öğretmen Diyarı

Unutma Bizi Dolması Neye Denir ?

Eskiden ramazan ayında oruç tutulmasını teşvik etmek maksadıyla, çeşitli uygulamalar yapıldığı gibi yasaklamalar da uygulanırdı. Bu yasaklamalar arasında içki içenlere ve meyhane sahiplerine karşı yaptırımlar da mevcuttu. Ramazan ayı içerisinde içki içenler toplumca hoş karşılanmaz ve dışlanırlardı.

Devlet içki içilmesini engellemek ve minimuma indirmek amacıyla meyhanelere zorunlu kapatma uygulardı. Ramazan ayı içerisinde içki satışı yasaklanır ve satanlara cezai müeyyideler uygulanırdı. Meyhane esnafı, ramazan ayı boyunca duran işlerine, yeniden hız kazandırmak için bir yöntem geliştirip uygulamaya sokmuşlardı.

Meyhaneciler midye ve uskumru dolmaları hazırlayıp, bayram arefesinde meyhane müdavimlerinin evlerine hediye paketi olarak gönderirlerdi. Bir ay boyunca meyhanenin yolunu unutmaya yüz tutmuş, müşterilere bu şekilde kendilerini hatırlatırlardı. Halk arasında bu yapılan hediye paketinin adına “Unutma Bizi Dolması” denildi. Anlayacağınız, genç girişimcilere örnek olan bu uygulamanın geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır.


 

 

Bu yazı ; http://www.nenasilnicin.com/  alınmıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol