Öğretmen Diyarı

Türkler’in En Sevdiği İskambil Oyunları

 

 

 

Sizler için derlediğimiz, Türkiye’de oynanan ve/veya Türkler’in internette en çok tercih ettiği iskambil kağıdı oyunları listemiz.

 

10. Dost Kazığı

\"iskambil

52 deste ile oynanan ‘dost kazığı’ adlı iskambil oyunu en fazla 4 kişi ile oynanır. Saat yönünün tersi yönünde oynanan oyun, yanınızdaki en yakın arkadaşınızın kurnaz oyunu sayesinde oyunu kaybetmenize neden olacağı için adı ‘dost kazığı’dır.

 

9. Papaz Kaçtı

\"iskambil

Basit ama tamamen şansa dayalı bir oyundur. 1 tek desteden 3 papaz çıkartılarak oynanan oyunda kartlar oyunculara dağıtılır ve elinde çift sayı olan oyuncular, çift kartları yere atarak bir birlerinden sıra ile kart seçerler. En son tek papaz kimde kalırsa oyunu o kaybeder.

 

8. Konken

\"iskambil-kagitlari\"

Konken, 52’lik çift deste iskambil kağıdı ve dört jokerle oynanan bir iskambil oyunu. Resimli kağıtlar dışında 40 kağıtla oynanan eski İspanyol oyunu Conquian’dan uyarlanmıştır.

 

7. ’31’

\"iskambil-kagitlari\"

BlackJack, yani 21 tarzına benzeyen oyun, 21’in çok daha geliştirilmiş kapsamlı bir hali. 14’de yatmalar, çengeller, cinler, cin filizler vb. Deyimlerin ve farklı ayrıntıların olduğu oyun tek deste ile oynanır, bayağı bir dikkat gerektirir.

 

6. Pis Yedili

\"iskambil-kagitlari\"

Pis Yedili, Kazanmak üzereyken kaybedebileceğiniz, eğlenceli ve kolay ama bir o kadar da değişik kuralları olan, şansla birlikte taktik faktörünün de esas olduğu bir iskambil oyunudur.

 

5. ’51’

\"iskambil

Baraj sayısı 51, 71, 75, 81 veya 101 olarak da oynanmaktadır. Sırt rengi farklı olan iki deste ile oynanan oyun, ‘okey’e çok benzer.

 

4. ’21’ BlackJack

\"iskambil

Herkesin bildiğini var sayıyorum, özellikle son dönemde internet üzerinden Türk oyuncuların en fazla rağbet gösterdiği oyunlardan biri.

 

3. Pişti

\"iskambil

Pişti veya pişpirik, kart saymaya ve şansa dayalı bir iskambil oyunudur. 2 veya 4 kişi ile, 52’lik bir deste ile eşli de oynanır.

 

2. Batak

\"iskambil

Çok az şansa, çok fazla taktiğe dayalıdır. Koz Maça, İhale ve yan -1-2-3 gibi versiyonları ile profesyonelliğe göre çeşitliliği vardır.

 

1. Poker

\"iskambil

Bir çok Türk Kullanıcının özellikle internette en fazla oynadığı oyundur.

 

http://socialmagazine.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim