Öğretmen Diyarı

Türkler, dürüstlük testinde sınıfta kaldı!

East Anglia Üniversitesindeki araştırmacılar çeşitli ülkelerin vatandaşlarının ne kadar dürüst olduğunu görmek için 15 ülkeden 1500 kişiyle bir test gerçekleştirdiler ve dürüstlük testinin sonuncuları Çin ile Türkiye oldu.

Dürüstlük ölçümü için katılımcılara iki görev verildi. İlk önce insanlardan yazı-tura atmaları ve her tura için ödeme yapılacağı söylendi. Katılımcılardan gelen turaları dürüstçe raporlamaları istendi. İkinci olarak bir müzik ile ilgili soruların bulunduğu testi Google’dan yardım almadan çözmeleri istendi. Bu iki test sonucunda en çok Çin ve Türkiye’den katılımcıların hile yaptığı tespit edildi.

Araştırmacılar dürüstlüğün ülkeler arasında büyük farklılıklar gösterdiğini tespit ettiler. İlk testte Biritanyalılar, ikinci testte Japonlar en dürüst ülke çıkarken Çin ve Türkiye sınıfta kaldı. Ayrıca katılımcılara en yalancı olduğunu düşündükleri millet soruldu ve katılımcılardan en çok Yunanistan cevabı alındı. Çalışmaya Türkiye, Brezilya, Çin, Yunanistan, Rusya, İsviçre, ABD, Arjantin, Danimarka, Büyük Britanya, Hindistan, Güney Afrika ve Güney Kore dahil edildi

YAZI TURA TESTİNİN DÜRÜSTLÜKSIRALAMASI

1. Büyük Britanya
2. Güney Afrika
3. Portekiz
4. Yunanistan
5. İsviçre
6. Danimarka
7. Türkiye
8. ABD
9. Arjantin
10. Rusya
11. Brezilya
12. Hindistan
13. Güney Kore
14. Japonya
15. Çin

MÜZİK TESTİNİN DÜRÜSTLÜK SIRALAMASI

1. Japonya
2. Büyük Britanya
3. ABD
4. Danimarka
5. İsviçre
6. Güney Afraika
7. Güney Kore
8. Yunanistan
9. Arjantin
10. Rusya
11. Brezilya
12. Portekiz
13. Hindastan
14. Çin
15. Türkiye

 

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim