Öğretmen Diyarı

Türk Öğretmenlerin Diline Pelesenk Olmuş 12 Cümle
 
 1. 1. "Kendini De Unutsaydın"

   
  Evet, listeye 1 numaradan giriş yapan içinde edebiyatı ve felsefeyi harmanlayın yüce cümle. Literatüre "kendini unutmak" diye de bir sözcük öbeği kazandırmıştır öğretmenlerimiz.
   
   
   
 2. 2. "Komik Bir Şey Varsa Söyleyin Biz De Gülelim"

   
  Kesinlikle art niyet barındırmayan, öğretmenlerimizin diğer öğrencileri de espriye teşvik etme ve onları da ortama katmak istemesinden dolayı ortaya çıkan bir cümledir. Gerçi ilkokulda buna cevap verdiğimde fena kötek yemiştim ama olsun.
   
   
   
 3. 3. "Konuşmak İsteyen Dışarı Çıksın"

   
  Özgürlüğüne düşkün çocuklarımızın isteklerini kırmayan öğretmenlerimiz konuşmak isteyen, birbiriyle dertleşmek isteyen öğrenci kardeşlerimizi dışarda bu işleri halletmeleri konusunda teşvik ederler. Ne kadar tatlı.
   
   
   
 4. 4. "Evladım Kahvede Mi Oturuyorsun ?"

   
  Kahvehane kültürünü ülkemiz çocuklarına katmak isteyen öğretmenlerimiz, kahvede oturma şeklini çocuklara göstererek, onları bu yolda geliştirmeye çalışıyorlar. Yanlış yapanı bu soruyla uyarıp, doğru oturma şeklini gösteriyorlar. Arada okey nasıl oynanır tarzında dersler de seçmeli olarak veriliyor.
   
   
   
 5. 5. "Sen Onun Avukatı Mısın?"

   
  Avukatlık mesleğine bu yaştan çocuklarımızı alıştıran öğretmenlerimiz, avukatlığın değerlerini savunup, bir arkadaşınıza nasıl destek çıkmanız gerektiğini öğretirler. Eğer arkadaşınızın avukatı olduğunuzu söylerseniz, size büyük bir saygıyla yaklaşacaklardır.
   
   
   
 6. 6. "Otur, Sıfır"

   
  Öğretmenlerimiz sözlüde bizi ayakta yormamak için hemen oturturlar. Sıfır dedikleri ise sıfır hatalı bir öğrenci olduğumuzu belirtme durumudur. Ne kadar iyiler.
   
   
   
 7. 7. "Yarın Velin Gelsin"

   
  Ne kadar iyi öğrenci olduğumuzu anne babalarımıza söylemek için, öğretmenlerimiz bu cümleyi kurarlar. Fakat o veli hiçbir zaman okula gelmez. Güzel haberleri de alamaz o yüzden, yazık.
   
   
   
 8. 8. "Ben Sizin Anneniz/Babanız Değilim"

   
  Burda da denilmek isteniyor ki, ben anneden babadan öteyim, sizler benim canımsınız, en değerli varlıklarımsınız. Farklı bir anlam çıkartan varsa da art niyetlidir arkadaş kusura bakmayın.
   
   
   
 9. 9. "Anlamayan Var Mı? Dinleseydiniz."

   
  Eğer öğretmenin bu sorusu karşısında anlamadım cevabı veriyorsanız, gerçekten öğrencilik konusunda pek bir şey öğrenememişsinizdir. Çünkü gelecek olan cevap "dinleseydin" olur genelde. Fakat öğretmenler bunu neden söyler? Tabii ki duyularımızın gelişmesi için, işitme duyumuz dinleye dinleye gelişir, canımız öğretmenlerimiz de bizi buna teşvik eder.
   
   
   
 10. 10. "Kopya Serbest Yakalanmak Yasak"

   
  Bu cümleyle de öğretmenlerimiz bizi büyük bir adrenalin taşmasına davet ediyorlar ve bu şekilde de beynimizin daha iyi çalışmasını ve sınavlardan da daha yüksek notlar almamızı sağlıyorlar. Risk budur!
   
   
   
 11. 11. "Bir Daha Uyarmayacağım"

   
  Yani neymiş, bir hatayı istediğimiz kadar yapabilirmişiz. Çünkü öğretmenlerimizin de dedikleri gibi bir daha bizi uyarmayacaklarmış. İş bu kadar basit aslında. Bizimkisi hep kuruntu ya.
   
   
   
 12. 12. "Siz Evinizde De mi Böylesiniz?"

   
  Bize verdikleri mesaj, evde de bu kadar tertipli, düzenli, aklıbaşında olup olmadığımızdır. Hep bizi över öğretmenlerimiz, biz de hep yanlış anlarız. Umarım bundan sonra söyledikleri sözlere bu açıdan bakabiliriz. Dünya daha güzel bir yer olur gerçekten. Umuyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim