Öğretmen Diyarı

Türk Kahvesinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Son yıllarda gıda maddelerinin yararları ve zararları üzerine yapılan araştırmalar sonucunda her geçen gün yeni bir veri elde edilirken elde edilen bu veriler insanları da şaşkına çevirmiş durumda. Özelilkle de Türk kahvesi üzerinde yapılan spekülasyonlar çok fazla. Öncelikle kahvenin zararları denilince akla bu kahvenin günde 2-3 fincandan fazla içilmesi halinde ortaya çıkan zararlardan bahsedildiğini bilmek lazım. Yani aslında söylenenler Türk kahvesinin zararları değil çok fazla Türk kahvesi içmenin zararları. Kahve içerisinde yoğun miktarda kafein barındırdığı için fazla içildiği takdirde direkt olarak kalp sağlığını olumsuz etkilerken aynı zamanda çarpıntı oluşmasına da neden olabiliyor. Yine günde 4 fincandan fazla kahve için kişilerin tansiyonlarının daha fazla olduğu belirtilirken aynı zamanda vitamin ve mineral kaybı, migren, su kaybı gibi zararları bulunan kahve aşırı tüketildiğinde ülsere neden olabiliyor.


Türk Kahvesinin Yararları

Türk kahvesinin zararları olduğu kadar yararları da bulunuyor. Türk kahvesinin yararları arasında ilk sırayı yüksek miktarda antioksidan içerdiği için kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip olması alıyor. Migreni olan kişilerde tetikleyici olarak kabul edilen kahve buna karşı normal baş ağrısı ataklarını azaltıyor ve kafein barındığı için beyni uyararak konsantrasyonu yükseltiyor. Safra taşı oluşma riskini düşüren kahve aynı zamanda karaciğer sağlığı açısından da yararlı bulunuyor. Ancak kahvenin yararlarından faydalanmak isteyen kişilerin kesinlikle günde 2-3 fincandan fazla içmemesi gerekiyor. 

 

Türk Kahvesinin Yanında Ne İkram Edilir?

Ülkemizin en eski geleneklerinden biri olan kahve aynı zamanda ilk ikram edilenlerin başında yer almaktadır. Gelen misafirine kahve ikram etmek isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de kahvenin yanında ne ikram edecekleridir. Kahvenin yanında en iyi ikram kesinlikle çikolata ya da lokum benzeri tatlılardır. Eski geleneklerde ev sahipleri kahve yanında lokum ikram ederken artık günümüzde bu geleneğin yerini çikolata ikramı almış durumdadır. Özellikle de draje çikolatalar son derece şık ikramlıklar olarak tavsiye edilmektedir. Yine kahvenin yanında su ve soda ikram edilmesi de mümkündür.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol