Öğretmen Diyarı

Teknolojiyle Birlikte Kaybolan Meslekler

 

 

\"Bowling
Bowling labutu diziciliği: Genellikle çocukların yaptığı bu işi artık makineler yapıyor.

\"Buz
Buz kesiciliği: Buzdolabı icat edilmeden önce zengin insanların evlerine götürülmek üzere devasa buz kalıpları kesen insanlar vardı.

\"Fare
Fare avcıları: Özellikle Avrupa’da çalıştırılan bu insanlar, artan fare nüfusuyla mücadele ediyorlardı. O dönemde artan salgın hastalıkların sebebi olarak görülen fareleri avlıyorlardı.

\"Gökyüzü
Gökyüzü dinleyiciliği: Gelişmiş radar sistemlerinden önce bu insanlar gökyüzünü dinleyerek uçakların çıkardıkları motor sesini duymaya çalışıyorlardı.

\"19.
19. yüzyılda yasal yollardan kadavra elde etmek çok zor olduğu için tıp fakülteleri tarafından çalıştırılan bazı insanlar üniversitelere kadavra götürmek için mezar kazıyorlardı.

\"Genellikle
Okuyucular

\"Santral
Santral memuru: Telefonun ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde tüm telefon trafiğini yöneten insanlardı. Bir yeri aramak için önce santrale bağlanmak gerekiyordu.

\"Elektrik
Sokak lambası yakıcıları: Elektrik icat edilmeden önce sadece belli başlı yerlerde bulunan gaz lambalarını yakan insanlar vardı. -

\"Tomruk
Tomruk sürücüleri: Ağaç tomrukları taşımanın tek yolu nehri kullanmak olduğu dönemlerde tomrukların istenilen noktalara yönlendirilmesi için çalışan insanlar vardı. Tomruk, kütüklerin kesildikten sonra bütün dal, ur ve şişkinliklerden temizlenip, kabukları soyulup ve istenilen boylara bölündükten sonraki adına verilen isimdir.

\"Günümüzde
Uyandırıcılık: Günümüzde çalar saatlerin yaptığı bu işi, teknoloji gelişmeden önce insanlar yapıyorlardı. Para karşılığında insanları sabah uyandırıyorlardı.

 

muhendisbeyinler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim