Öğretmen Diyarı

Tarihin en zeki insanı

1898-1944...
Adı William James Sidis. Yahudi asıllı Rus göçmeni bir ailenin çocuğu. Babası Boris Sidis, Harvard Üniversitesi'nde psikoloji ve psikiyatri eğitimi veriyormuş, pek çok da kitabı varmış. Annesi Sarah, bir tıp doktoruymuş.Zekâ katsayısı 250 ile 300 arasında tahmin ediliyor. 6 aylıkken okuma yazmayı öğrendiği, 18 aylıkken The New York Times'ı okuyabildiği öne sürülür.

\"\"


İki yaşındayken kendi kendine Latince öğrendi. Üç yaşında Yunancayı da biliyordu. Yetişkin olduğunda 40'tan fazla dil ve diyalekti konuşabiliyordu.

11 yaşında Harvard'a girmeye hak kazandı. Daha birinci sınıf öğrencisiyken Harvard Matematik Kulübü'nde dört boyutlu nesnelerle ilgili konferans verdi. 16 yaşında akademik eğitimini tamamladı ve tarihte gelmiş geçmiş en genç profesör oldu. Ünlü matematikçi ve fizikçi Subrahmanyan Chandrasekhar'dan 20 yıl önce kara deliklerin mümkün olduğunu gösterdi.

Gelmiş geçmiş bütün harika çocuklar arasında muhtemelen en yüksek zekâya ve kapasiteye sahip olan oydu. 20 yaşlarında sosyalistlerin mitinglerine katılmış, hapse dahi girmişti. Ne olduysa matematiğe küstü ve profesörlüğü çok kısa sürede terk etti. Farklı işlere yöneldi, bir işten bir işe geçti. haftada 20 Dolar getiren bir işte katip olarak hayatını kazanan, dedektif romanları okumaktan ve Amerikan yerlilerinin ritüellerine merak sarmaktan başka pek bir şeyle ilgilenmeyen bir insan olarak kaldı. ,Bütün Zekâsını tramvay tarifelerine adadı, yaşadığı şehir olan Boston'un tarihini araştırdı. Normal bir insan olabilmek için üstün çaba sarf etti ama tümüyle başarılı da olamadı. 46 yaşında öldüğünde, hayatında seks yapmamıştı. Yaz ya da kış olsun, sürekli yelek giyiyordu. Düzenli olarak yıkanmayı öğrenemedi.

Sonuç olarak; Tek başına zekanın hiçbir şey olduğunu kanıtlamış oldu. Hayal gücüne, yaratıcılığa, doğru bir yaşam felsefesine sahip olunmadığı takdirde yüksek zekanın değersiz olduğunu gösterdi.

Anahtar Kelimeler:
tarihin zeki insanı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ali gel 2 yıl önce

Çok eksik bir biyografi... Bunu okuyan Sidisin ahmak olduğunu zanneder. Oysa sosyalist olduğu için FBI ve hükümet gazetecileri tarafından sürekli taciz edilmiştir. Çalıştığı işlerden zorla, tehditle artırmışlardır Sidisi. Adam ömrünü onlardan kaçarak yaşamaya çalıştığı için sürekli iş değiştirdi ve bir otel odasında açlıktan öldü. Suçlu olan Siris değil onun Rus casusu olduğunu iddia eden abd hükümeti ve yandaşlarıdır.

Avatar
nur 2 yıl önce

Evet. Kesinlikle çarpıtılmış. Politik baskılar adamın hayatını nahvetmiş. Ne kadar gerçek dışı bir yazı.

Avatar
Elif Özkan 7 ay önce

yetersiz bir biyografi. Bu kişinin şu an bizim ülkemizde doğduğunu ve 2017'de 11 yaşında olduğunu varsayın hangi üniveritede eğitim alabilir? Olaya bir de bu taraftan bakın.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim