Öğretmen Diyarı

Tarihe adını yazdıran kadınları gösteren mobil uygulama

Bu yeni uygulamayla birlikte Dorset'teki Lyme Regis ilçesini ziyaret ettiğinizde uygulamanız açıksa, Plesiosaurus isimli soyu tükenmiş bir deniz canlısının fosilini keşfeden Mary Anning'in hikâyesini okuyabilirsiniz.

Yeni geliştirilen bir mobil uygulamayla kadınların tarih yazdığı noktalara yaklaştığınızda telefonunuz titreyerek uyarı vermeye başlıyor. 'Kadınlar Haritası' (Women on the Map) isimli uygulamanın yaratıcıları tarihe geçen başarılara imza atmış kadınların erkekler kadar öne çıkarılmadığına dikkat çekiyor. BBC Türkçe'nin haberine göre uygulama Google'ın Field Trip isimli uygulamasının bir parçası olarak sunuluyor. Field Trip farklı yerleri ziyaret ettiğinizde ilgi çekici alanları gösteren bir uygulama.


Kadınlar Haritası uygulamasını aktif hale getirenler, bir kadının olağandışı birşey yaptığı bir noktaya yaklaştıklarında titreşimle uyarı alıyor ve o kadın hakkındaki her şeyi okuyabiliyor. Örneğin Dorset'teki Lyme Regis ilçesini ziyaret ettiniz eğer uygulamanız açıksa, Plesiosaurus isimli soyu tükenmş bir deniz canlısının fosilini keşfeden Mary Anning'in hikâyesini okuyabilirsiniz.Eğer Şili'de Santiago'daysanız, uygulama sizi şiddet karşıtı bir kadın grubu olan ve rengarenk goblenler işleyen The Arpilleristas için uyaracaktır.


Kadın hikayeleri katkı bekliyor

Şu ana kadar uygulamada adına tarihe yazdıran 100 kadın ve hikâyeleri var. Ancak daha fazla insanın uygulamaya katkı sunması bekleniyor. Uygulamayı geliştirenler SPARK isimli bir hareket. SPARK hepsi 23 yaş altı genç kadınlardan oluşan bir grup. SPARK insanlardan kendilerine ilham veren kadınlar hakkında 150-300 kelime uzunluğunda biyografiler yollamalarını istiyor. Bu kişinin kendi kentinizden ya da ülkenizin tarihinden biri olabileceği belirtiliyor.

 

Kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim