Öğretmen Diyarı

Taraftarın e-bilet soruları

E-bilet nedir?

Otobüse, metrobüse, vapura binerken kullandığımız elektronik biletin (akbilin, kentkartın vs), statlara girmek için kullanılan halini düşünün. E-Bilet dediğimiz kartın içine otobüs bileti yerine maç bileti yükleyeceğiz artık.

Peki ücretlendirme nasıl olacak?

Bu kart için sezon başına bir kez kart bedeli vereceksiniz. Bir sonraki sezon kartı kullanmaya devam etmek için aynı ücreti tekrar ödeyeceksiniz.

Kartı nereden alabilirim ve nasıl?

Kart başvurusunu internetten yapıyoruz. Başka bir alternatifimiz yok. www.passolig.com.tradresindeki başvuru formunu doldurmak gerekiyor. Kartı almanın ise üç seçeneği var. İsterseniz kurye ile adresinize geliyor, isterseniz seçtiğiniz stat gişesinden veya belirli PTT şubesinden kartınızı teslim alabilirsiniz. Bu konuyla alakalı detaylı bir video da hazırladık:http://www.ntvspor.net/video-galeri/ebilet-nedir

-Karta maç biletini nasıl yükleyebilirim?

Bunun için de birkaç seçenek var. İlk şık www.passo.com.tr adresi. İsterseniz de stadyum gişelerinden veya oluşturulacak bilet satış noktalarından karta akbil doldurur gibi maç bileti yükleyebilirsiniz.

-Kombine biletim var. Yine de e-bilet almak zorunda mıyım?

Bu sezon zorunda değilsiniz. Elinizdeki kombine kartınız bu sezon geçerli. Ancak gelecek sezon e-bilet alıp kombinelerini bu elektronik karta tanımlamanız gerekiyor.

-Takımım cezalı. Yani maç sadece kadın ve çocuklara açık. Önceden ücretsiz bilet alıp giriyorduk. Şimdi nasıl olacak?

Bu maçlara giriş yapmak için e-biletinizin olması şart. Bu karta sahipseniz kartınıza ücretsiz de olsa bu maçın biletini yüklemek zorundasınız.

-Takıma özel kart var mı?

Evet. Her takıma özel elektronik kart var. Şu anda böyle bir şart olmasa da, kulüpler kendi armalarını taşıyan kartları  alanlara bilet alırken öncelik verme hakkına sahip.

-Bu kart başka bir işe yarayacak mı?

Üç tip kart var. Kart başvurusu yaparken bu üç seçenekten birini seçiyorsunuz. Bazı illerde toplu taşımada geçerli olan, bazı yerlerde indirim sağlayan, hatta kredi kartı yerine geçen özellikler bu karta eklenmiş.

-Maça bilet bulamadım. Çok gitmek istiyorum. Bu yüzden de arkadaşımın kartını aldım. Stada girebilir miyim?

İşiniz gerçekten çok zor. Çoğu statta iki kontrol noktasından geçerek stada gireceksiniz. Kartın üstünde fotoğraf var ve kart okuyucu üstündeki kamera sayesinde yüz tanıma özelliğine sahip. Kameradaki görüntünüz, fotoğraftaki halinizle eşleşmeli. Saç, sakal gibi değişiklikler değil ama başka biri olmanız stat girişinde anlaşılacaktır.

-Elektronik biletimi evde unuttum ama stada geldim bile. İçeri giremeyecek miyim?

Bir kez bu kartı edindiyseniz sistemde görünüyorsunuz. Stat gişesinden belli ücret karşılığında tek girişlik bilet alma hakkına sahipsiniz. Ama sadece e-biletiniz varsa...

-Bu kart Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarında da geçerli olacak mı?

Şu anki durumda Türk takımlarının evinde oynayacağı maçlar elektronik biletin kullanım kapsamında...

 

Kaynak: NTVSPORnet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim