Öğretmen Diyarı

Taksit yaptırmak isterken mağdur olmayın !


 

Sistem şöyle işliyor: Cep telefonunu taksitle satmak isteyen dükkanlar 10 TL bedelindeki cep telefonu kılıfını 1000 TL’ye satıyor. 1000 TL’ye satılan cep telefonu kılıfının yanında ise ‘hediye’ olarak cep telefonu veriliyor. Yani esnaf taksit yasağını ‘kılıfına uydurmanın’ bir yolunu bulmuş gözüküyor. Satılan cep telefonu ise ürünün dünya çapında garantisi olup olmamasına göre garanti kapsamında olmayabiliyor. Esnaflar telefonun garantisiyle ilgili olarak sorular geldiği zaman kendilerinin ürüne ‘garanti’ verdiklerini söylüyorlar. Hatta bazı cep telefonu mağazaları taksit yapmak istedikleri ürünü başka firmaların POS cihazlarından geçiriyor. Böylece alınan 1500 TL’lik bir telefon bir mobilyacının POS makinasından çekilerek mobilya ürünüymüş gibi taksitlendiriliyor.

Öte yandan ‘uyanık bir yolla’ cep telefonu satışında da devlet herhangi bir vergi kaybına uğramıyor. Çünkü cep telefonu aksesuarı olarak geçen ‘cep telefonu’ kılıfındaki KDV oranı da yüzde 18. Satış faturasında 1000 TL olarak geçen kılıf parasının yüzde 18’i devlete gidiyor. Satış direk cep telefonu üzerinden yapılsaydı da devletin kasasına telefon bedelinin yüzde 18’i olacaktı. 

 

ESNAFA CEZA GELMEZ
Kılıf ticaretinin bir de hukuki boyutu var. Konuyla ilgili olarak firmaların yaptığının suç olmadığı ve herhangi bir cezai yaptırımın bulunmadığını belirtiliyor. Avukatlar 'Telefon ürünü satıp telefon satması kanuna aykırı bir durumdur. Fakat hukuki olarak bir yaptırımı yok. Bu durumu kanuna karşı hile’ olarak yorumlamak gerekir. Borçlar kanunu bu işi korumaz. Ancak malın ayıplı sayılması hususunda bazı sıkıntılar doğabilir'açıklaması yaptı.


Tüketici Yine Mağdur Oluyor!

Kredi kartına taksitle cep telefonu almak isteyen birçok vatandaş, firmaların çeşitli yöntemlerini tercih ediyor. Telefon kılıfı, kontör, vb. telefon aksesuarlarına karşılık hediye olarak satılan cep telefonları, kullanıcıya taksitle satış imkanı sunmuş olsa da beraberinde çeşitli mağduriyetleri meydana getiriyor

İşte o şikayetlerden bazıları: 

“ Kusurlu Telefonu İade Almıyor”

“İkinci el telefon aldım eve geldim telefon sim kart okumuyor. Kardeşim gitti değiştirmeye aynı marka telefondan başkası ile değiştirmeyeceğini söyleyip çizik pespaye telefonu göndermiş. Akşam gittik iade etmek istedik kredi kartı ile sattığı telefona fatura kesmediğini dolayısıyla iade almayacağını söyledi. 
Başka telefonla değiştirmek istedik sistem kapalı diyor. Ertesi gün gel ertesi gün gidiyoruz o vatandaş orada yok yerinde olan telefonu değiştirmiyor. 1 haftadır telefon peşinde koşuyoruz.”

“ Telefonumun Arızasıyla İlgilenmiyor”
16 Ocak tarihinde batarya şişmesi şikayetiyle telefonumu firmaya gönderdim bir defa işlem başlatılmadı yanıtını aldım. Artık telefon ve maillerime hiçbir şekilde cevap alamıyorum. Bir firma müşterisini ancak bu kadar mağdur edebilir.”

“ Telefonlara Cevap Vermiyor”

“Yaklaşık 1 ay önce cihazımı 2. kere firmayla teknik servise gönderdim. 20. günü bugün doluyor ancak firma hiçbir şekilde telefonlara cevap vermemekte. Kendi sitelerinden ve mail olarak da ulaşmaya çalıştım ancak yanıt alamadım. Firmada H****E isimli kişi cihazımı teslim almış gözüküyor.”http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2272139

http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2273187

http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2277336

http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/2254342

Kaynak: CAN MUMAY
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim