Öğretmen Diyarı

Şu Google olmasaydı bu yalanları öğrenemeyecektik
 

1

29 Ekim 1933… (Genelkurmay ATATÜRK Albümü 2011, s.259)…

Ruslar sadece fotoğrafa Afet İnan Hanımefendinin yanındaki ve en baştaki 2 kişi … Ama ziyafet Rusya heyeti şerefine verildi. Sadece Ruslar değil, diğer diplomatik erkan da var orada…
Bu yemeğin kayıtta Çankaya olduğu anlaşılıyor. 19:30’daki Rus Heyeti şerefine verilen yemekten sonra hep birlikte Ankara Palas’taki baloya geçildi deniliyor…

Bu yemek 19:30’da oluyor. Bununla 24:00’deki Ankara Palas’taki baloyu karıştırmamak lazım. Malesef karışıyor…
Atatürk tören alanından Çankaya’ya 15:30’da hareket etti diyor. Sonra bu yemekten bahsediliyor…
Sonra da zaten birlikte Ankara Palas’a gidildi deniliyor…

O gece çok yoğun geçiyor. Atatürk saat 03:00’de Orduevi’ndeki saat 04:00’deki Halkevi Balolarına da katılıyor…

Dr Suat Akgül beye değerli bilgiler ve açıklamalar için teşekkür ederiz

2

İnternet sazanı olmayın!

Dostlar, yarın Kurban Bayramı olması sebebiyle Atatürk’ün sık sık karşılaşacağınız ‘1936 yılı Kurban Bayramı’ yazılı bu fotoğrafının uzaktan yakından Bayram ile âlakası yoktur. Zaten fotoğraf 2 Nisan 1937’de çekilmiştir. Kurban Bayramı ise 1936’da 4 Mart, 1937’de ise 22 Şubat günlerine denk geliyor ve daha da önemlisini Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu’dan dinleyelim:

“Şaşırıyorum şu tavuk, hindi, koyun kesenlere, kasaplara, nasıl o bıçağı alıp da canlı canlı bir yaratığı kesip öldürüp derisini içini dışını oyup çıkarabiliyorlar. Bayağı yürek isteyen bir iş》derdi Atatürk ve sonra 《Allah Allah》 diye başını sağa sola çevirerek şaşkınlığını yüz mimikleriyle de ifade ederdi.”
Onur Okur

3
Mustafa Kemal Atatürk’ün siyah beyaz veya sonradan renklendirilmiş fotografları dururken…. Hatta aralarında onlarca sigara içerken çekilmiş fotografıda varsa… Hatta bazıları hakikaten çok net ve özel ise….

Hangi akla hizmeten bir fotograf Atatürk diye paylaşılır… Ve arşivler dolusu sigara içen Atatürk resmi varken bizim Atatürkçüler neden bu resmi paylaşır…
Paylaşırlar çünkü güncel Atatürkçülük, ”işte karizma”, ”en karizmatik lider” demekten öteye geçemiyorsa…..

Koray Edin Beyin, 24 Ağustos 2003 tarihinde düğünde çekilmiş fotografınıda Atatürk sanmaları gayet normal…

Nasıl ki 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim tarihleri bayram dolayısıyla tatil olmaktan öteye gidemiyorsa….

4

Atatürk çiçeği Poinsettia

Poinsettia’ olan İngilizce adını, 19. yy’da bu çiçeği Meksika’dan ABD’ye götüren ve yaygınlaştıran ABD’li devlet adamı, psikiyatrist ve bitkibilimci Joel Roberts Poinsett’den alır.

Atatürk çiçeği adı bir süs bitkisi olarak Türkiye’de yetiştirilmesi ve tanınmasına önayak olan Mustafa Kemal Atatürk’ten gelir. Yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerden gelen öneri üzerine Türkçe’de çiçeğe bu isim takılmıştır.

Atatürk çiçeği, Noel yıldızı veya Poinsettia’ (Euphorbia pulcherrima), anavatanı Meksika ve Orta Amerika olan sütleğengiller familyasına ait bir çiçek türü.

Özellikle koyu kırmızı ve yeşil yapraklarından dolayı Hristiyan dünyasında yaygın olarak Noel süslemelerinde kullanılır. Bu yüzden kullanılan diğer bir adı da Noel yıldızıdır.

Özellikler

Ilıman iklimlerde açık havada yetişebilen ve 5 m yüksekliğe ulaşabilen çalı özelliğindeki bu bitki, soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilir ve boyu genellikle 1 m’ yi aşmaz. Koyu yeşil renkli yaprakları büyük, uzun ve sivri uçludur. Çanak yaprakları kırmızı, pembe veya beyazdır. Çanak yapraklar çoğunlukla çiçek zannedilmektedir, fakat gerçek çiçekleri çok küçük, sarı renkli ve gösterişlidir.
Gövde ve yapraklardan sızan sütümsü özsu bazı duyarlı insanlarda ve hayvanlarda deriyi kabartıp tahriş edebilir.

5

Bu fotograf 1937 senesi Tunceli’de çekilmediği gibi Atatürk’ün türkü söylemiş olmasıda başka bir konudur…

Fotograf 16 Temmuz 1934 Ankara Kızılcahamam’da çekilmiştir. Her sene o tarihte kutlamalar yapılır ve altına oturup dinlendiği ağaçta koruma altına alınmıştır.

Kutlama yapan Kızılcahamam’lıların hiçbir anısında bu türkü çığırma mevzusu geçmemektedir…

Anlayamadığım hatalı yer ve sene; türkü çığıraran Atatürk imajı ile ne anlatılmak istenmiş olabilir….

Eğer Atatürk’ün itibarını, şahsını sadece bu kelimeler ile anlatabiliyorsanız hakikaten çok yazık…

6

Fotoğraf Atatürk’ün çocukluğu değildir…

Bu fotoğraf Mısır Kralı II.Fuad’ın eşi Feride ve dört çocuğunu içermektedir.

Soldan ikinci çocuk, sözde Atatürk’ün bebekliği diye ortalıkta dolaşan fotoğraftaki çocuktur.

7

Fotoğraf arkadaşlar sık sık ‘1923 yılında Atatürk Balıkesir Hutbesi’ni verdiği gün çekilmiştir’ diye paylaşılır oldu. Son zamanlarda listemdeki arkadaşlarımın da paylaştığına şahit olduğum Atatürk’ümüzün bu fotoğrafının aslı 1925 yılında çekilmiş olup sağdaki gibi ve üniformalıdır…

8

Dostlar! Büyük Atatürk’ümüzün ‘Sözcü Gazetesi’ imzasıyla en çok paylaşılan bu sözleri yalandır! Atatürk’ün Amerikalı gazeteciye verdiği röportajın tam metnini internetten bulup okumak yerine sorgusuz paylaşarak gülünç duruma düşmeyiniz!

9

Şüphesiz ‘dahi’ dediğimiz vakit ilk aklımıza gelen ‘Büyük Atatürk’tür. Ancak, asparagas bilgilerin paylaşılıp, sorgusuz inanıldığı koca bir çöplük olan Facebook’da son zamanlarda sık sık paylaşılan bu bilgi palavradır!

Ankara Antlaşması’nda “Irak, toprak bütünlüğünü kaybettiği an Türkiye, Musul ve Kerkük üzerinde hak talep edebilecek.” maddesi yoktur.

10
‘Ümit Kocasakal’ sayfasından bir fotoğraf;

Değerli dostlar, Atatürk’ün böyle bir sözü yoktur, olmamıştır…

O sayfayı yönetenlere… güzel söz ama Atatürk’e ait değil, her hoşumuza giden söze Atatürk imzası atarsak bunun sonu gelmez…

Söz’de yanlışlık yok,ancak ATA’ya ait değil.ATA’ya ait olmayan sözleri, fikirleri, görüşleri iyi niyetle bile olsa ATA’ya aitmiş gibi göstermek öncelikle çok tehlikeli olup, “Kendisine ve Tarih’e yapılmış bir Sahtecilik ve Saygısızlıktır”. Böyle davranışlara katiyetle tevessül etmemeli,edenleri de men etmeliyiz. Bu davranış biçimi yayılırsa her isteyen söylemek istediklerini ATA’yla ilişkilendirir ki bu çok ama çok tehlikeli ve sakıncalıdır…

11

Kendilerini Laik Cumhuriyetçiler olarak tanıtan bir siteden Atatürk’ün çocukluk fotoğrafı…

Fotoğraftaki Mustafa Kemal değil, manevi oğlu Abdürrahim Tuncak’tır…

12

Tüm Atatürk sayfalarında ”bu şanslı çocuğumuzun yerinde kim olmak istemezdi” veya ”dünyanın en şanslı çocuğu” şeklinde paylaşılan bu resim photoshoptur.

1

Tüm Facebook sayfalarında ‘Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye mermi taşıyan Türk kadını’ olarak lanse edilen bu fotoğraf aslında Balkan Savaşları sırasında göç eden Türk kadını ve çocuklarıdır…

2
Facebook sayfaları başta olmak üzere, internet sitelerinde ‘Çanakkale Savaşı’nda ki kesin nişancı Türk kadını” olarak lanse edilen fotoğraf, aslında “Ermeni kadın çeteci” dir…

3

Atatürk’ün ‘Turancı’ olduğu doğru değildir ama gelmiş geçmiş en büyük ‘Türk Milliyetçisidir’.
Bozkurt işareti Mhp’nin değil , Türk Milletinindir.
Atatürk’ün Florya Köşkü imar işlerinin planını tarif ederken çekilen fotoğrafını hafif bir montajla ‘Bozkurt Selamı’ olarak lanse etmek, Atatürk bu kadar basit bir şekilde politikaya alet edilmemeli!

4

Çanakkale Savaşı’nın simgesi haline gelen ve yine birçok Facebook sayfasında paylaşılan bu fotoğrafta hep “ayakkabısız savaşan ecdat” yorumu yapılır…

Fotoğraftaki kişilerin Bolu’nun Elmalık Köyü’nden İbrahim Bayseç ile Niyazi Yıldırım’dır. İzmir’deki Çiğli Havaalanı’nda 1930’da işçi olarak çalışırken Alman bir pilot tarafından fotoğrafları çekilmiştir.

5
Kuşku yoktur ki Atatürk’ümüz ileri görüşlüdür. Vermiş olduğu tüm demeçleri okursanız bunu kolaylıkla görebilirsiniz arkadaşlar. Ancak, çok önceleri sık sık paylaşılan bu fotoğraftaki sözler Atatürk’ümüze ait değildir, tarihinin de 17 Aralık olması, son zamanlarda cemaate düşman kesilen AKP yardakçıları tarafından servis edildiği açıktır.

Bu fotoğrafın ilk paylaşıldığı zamanlar, listemdeki tüm dostların Büyük Nutuk’u okuduğunu, yazılanların Atatürk’ümüzün üslubuna dahi uymadığını kolayca kavrayacaklarını varsayarak uyarma gereği duymamıştım lâkin son zamanlarda tekrar paylaşıldığını üzülerek görmekteyim. Lütfen dikkat edelim!

6
İnternet üzerinde bir çok kaynakta ‘Be Hey Dürzü’ şiirinin Neyzen Tevfik’e ait olduğu yazılır.

Ancak bu şiir Neyzen Tevfik’e değil Mutlu Çelik’e aittir.

Mutlu Çelik’in bu şiiri, TBMM’de Atatürk aleyhine konuşma yapan eski RP Milletvekili Hasan Mezarcı’ya ve Atatürk düşmanlarına ithafen 1994 yılında yayınladığı ‘Cevaben’ adlı kitabında yer alır.

7

‘Çanakkale Savaşı’ndaki kahraman askerlerimizin son fotoğrafı’ diye lanse edilip paylaşılan bu fotoğraf, aslında çok sonraları Cumhuriyet döneminde çekilmiştir…

8

Fotoğraftaki kişi Atatürk değildir!

9

2008 yılında çekilen ve Sümer Ezgü, Ülkü Adatepe, Neriman Uğur ve Demet Oran’ın oynadığı “Son Balo Vals ve Zeybek” adlı kısa metrajlı sinema filminden bir karedir…

10

Birçok Facebook sayfasında bu fotoğrafla beraber paylaşılan yazı şu:

“Çanakkale’de ölüme giden çocuklar.”

Fakat bu çocuklar 1925-1926 yıllarında bir resmi törene katılan Kuleli Askeri orta okulu öğrencileri…

15’liler deyip ‘Hey onbeşli onbeşli’ türküsü ile bağdaştırıyorlar fakat;

Burada sözü edilen “15’liler” 1315 doğumlulardır.

Yani 1 Haziran 1897 ile 22 Mayıs 1898 arasında doğan ve tam 18 yaşını doldurmuş olan gençler…

11

Fotoğraftaki Fikriye Hanım değildir…

Fikriye Hanım 1924’te intihar etmiştir.

Fotoğraftaki Atatürk’ün manevi kızlarından Rukiye’dir…(1926)

111

İşte Facebook’ta bir milyon üzeri takipçisi olan ‘Türkan Saylan’ sayfasından bir fotoğraf…

Doğru, bir tane bile koruması veya polis yok, ancak fotoğrafta Atatürk madenciler ile değil, Balkan Ülkeleri Halk Oyunları Festivali’nde efelerle sohbet ederken…

11111
‘Kurtuluş Savaşı’nın nadir fotoğraflarından’ diye paylaşılan bu fotoğraf, aslında çok daha sonraları çekilen bir filmden karedir.

(Tabiki de benim için kutsal olan Kurtuluş Savaşı’nda, bu fotoğraftan daha acıklı sahnelerin yaşandığına hiçbir kuşkum yok…)

111111
Atatürk’ün Amerikalı gazeteciye verdiği röportajın tam metnini internetten bulup okumak yerine sorgusuz paylaşarak gülünç duruma düşmeyiniz!

Atatürk’e ait olmayan sözleri,fikirleri, görüşleri iyi niyetle bile olsa ATA’ya aitmiş gibi göstermek …

O’nun söylemediği sözleri O’na mâleden insanların varlığı gittikçe artıyor…

Teşekkürler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim