Öğretmen Diyarı

Stres sorunuyla baş etmenin yolları

Siz de hem iş hayatında hem de hayatınızın geri kalanında yoğun stres yaşayanlardan mısınız? Stresi yenmek için ne yapıyorsunuz? Hiçbir şey stresi kontrol altına almanıza yardım etmiyor mu?

 

Stres sorunuyla baş etmenin yollarını Dr. Mehmet Öz şöyle anlatıyor:

 

Stres yüzünden yemek yemekten kaçının

Stresli olduğunuz zaman beyin daha fazla kalori ister. Kortizol hormonu salgılanması arttığından, strese bağlı yeme, bel çevresinin yağlanmasına sebep olur.

 

Beyaz un ve rafine şeker içeren işlenmiş gıdalardan kaçınarak stres ile savaşın. Bu gıdalar, insülin ve stres hormonu seviyelerini aniden yükseltirler. Bunların yerine stresi yenecek şu gıdaları tüketin:

 

Tam tahılllılar enerji salınım sürekliliğini sağlar. Günde bir ölçek yulaf tüketin.

 

Omega 3 yağı bakımından zengin balıklar, stres hormonunun dalgalanmalarını önler. Haftada 2 kez somon benzeri bir balık yiyin.

 

Antep fıstığı kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmış bitki sterolleri ve kan damarlarını rahatlatan magnezyum içerir.

 

Akıllı yemek yemeye alışın

Gün içerisinde birçok kez, özellikle yemeklerden önce, gerçekten aç mısınız yoksa stres atmak için mi yiyorsunuz, belirleyin. Stres seviyenize ve açlık düzeyinize not verin, ne hissettiğinizi belirleyin.

 

Kendinize sorun: Şu anda kaloriye ihtiyacım var mı? Yoksa üzgün, yalnız, sıkılmış veya stresli mi hissediyorum? Bu ihtiyacımı nasıl karşılayabilirim?

 

Duygularınızı açlıktan ayırarak, iştahınızı ve stres seviyenizi daha iyi kontrol edebilirsiniz.

 

B ve C vitaminleri: Araştırmalar stres zamanlarında ya da sonrasındaki birkaç günde 1000 mg C ve 50 mg B vitamini almanın ruh halini düzenlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

Basit egzersizler: Egzersiz yapmak, stres süresince bloke hale gelen mutluluk hormonları serotonin ve dopaminin salgılanmasına yardımcı olur. Örneğin merdiven çıkmak harika bir egzersizdir. Araştırmalar günde 7 dakika merdiven çıkmanın kalp krizi riskini üçte iki oranında düşürdüğünü gösteriyor.

 

Stres tetikleyicilerinizi öğrenin

Üzerinizde stres yaratan durumları belirleyin. Bu durumu değiştirebiliyor musunuz? Eğer yapamıyorsanız, verdiğiniz tepkiyi kontrol etmeye odaklanın:

 

Geçmişteki sorunları tekrar tartışmaktan ve gelecek için plan-proje yapmaktan kaçının. Zamanlar arası bu yolculuk beyni stresli bir hale sokar.

 

Stresli durumlar kendinize duyduğunuz güveni azaltabilir. Belki de kendinizi mahcup hissetmenize ya da utanç duymanıza yol açabilir. Kendinize düşüncelerin sadece düşünce olduğunu, gerçek olmadığını hatırlatın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol