Öğretmen Diyarı

SOSYAL MEDYA KANALLARI ÇOCUK İSTİSMARINI ENGELLEYECEK

Sosyal medya kanalları son yıllarda artan küçük yaştaki çocuklara yönelik istismarı engellemek üzere harekete geçti…

Sosyal Medya Kanalları Çocuk İstismarını Engelleyecek
11 Ağustos 2015 Salı 13:15

İnternette yer alan ve hızla yayılan çocuk istismarı görsellerinin kendi platformlarında ortadan kaldırılması için Facebook, Google ve Twitter el ele verdi.

Dev şirketler, bu çalışma sürecinde çocuk istismarını engelleme konusunda önemli çalışmalara imza atan IWF (Internet Watch Foundation) topluluğuyla da birlikte çalışacaklar.

 Sosyal medya çocuk istismarını nasıl önleyecek?

Facebook, Google ve Twitter'ın çocuk istismarını önlemede izleyeceği yol ise basit ama etkili bir mantığa dayanıyor.

 İnternete yüklenen her görsel için bir "hash" kodu oluşuyor. Facebook, Google ve Twitter'da bu"hash" kodunu kullanarak bir filtreleme sistemi oluşturacak.

Filtreleme sistemine IWF'nin dünya çapındaki temsilcileriyle beraber "hash list"ler oluşturularak sürekli yeni görsel kodlarının eklenilmesi sağlanacak. Bu sayede çocuk istismarı görselleri "hash" kodlarıyla filtrelenecek ve Facebook, Google ve Twitter platformlarına bu görsellerin yüklenilmesi engellenecek.

Çalışmanın ilk etabında, şu anda internette yer alan çocuk istismarı  görsellerinin Facebook, Google ve Twitter'a tekrar yüklenilmesinin engellenmesi ve bu sayede bu görsellerin yayılmasının önüne geçilmesi planlanıyor.

İnternetin öncü devleri Facebook, Google ve Twitter'ın çocuk istismarınıönleme adına yaptığı bu büyük hareket ilerleyen süreçte diğer internet devlerinin de katılımıyla genişleyebilir. Eğer süreç bu yönde ilerlerse internetteki çocuk istismarı görsellerine artık son verilebilir.

Eğitim Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol