Öğretmen Diyarı

Sosyal medya bu matematik sorusunun cevabını arıyor!
Matematik dersleri her zaman öğrencilerden çok velilerin başına bela olan ev ödevleriyle meşhurdur. İngiltere'de öğrencilere yöneltilen bir soru, evde kafası karışan veliler tarafından sosyal medyada paylaşılınca ortalık biraz karıştı. Bakın bakalım siz bu soruyu çözebilecek misiniz?

Louise Bloxham adlı kullanıcı tarafından Twitter’da yayınlayanan matematik sorusu çoğu ebeveynin aklını karıştırdı. 2. sınıf matematik öğrencilerine sorulan ve velilerinin bile çözmekte zorlandığı soru şu şekilde:

Bir trende yol alan yolculardan 19 kişi ilk durakta iniyor.

17 kişi trene biniyor.

Şimdi trende 63 kişi olduğuna göre tren yola çıktığında kaç kişi vardır?

Aslında soru oldukça basit bir matematik işlemi gerektiriyor ancak muhtemelen İngiltere'deki eğitim sisteminde 2. sınıf öğrencileri için zor bir soru olacak ki doğru cevabı bulmak için veliler sosyal medyaya başvurmak zorunda kalmış. Sonucunuz 65 ise, doğru yanıt verdiniz. Soruyu tekrar okumanıza ve kaçırdığınız hileye bakmanıza gerek yok. Louise, sorunun ilk kısmının öğrencilerin aklını bilerek karıştırmak için yapıldığını söylüyor fakat bazıları buna katılmıyor ve bunun basit bir cebir sorusu olduğunu söylüyor.  Ebeveynler fikir ayrılığı yaşıyor çünkü farklı bir Facebook grubundaki ebeveyn, testi yapanların cevabı 46 olarak yayınladıklarını söylüyor. Facebook grubu “Parents Against Primary Testing” bu soruyu gruptan kaldırdı.  Doğru cevabın ise 65 olduğunu söylediler. 


Kaynak:  Hurriyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim