Öğretmen Diyarı

Sosyal Bilimlerin Gözde Bölümü Psikoloji!

Psikoloji Bölümünün bu kadar son yıllarda trend bölüm haline geldiğini söyleyen Süleyman Şah Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrem Akduman şunları söyledi:

“Psikoloji, kişilik, duygular, gelişim ilkeleri, sosyal etkileşim, beyin-davranış ilişkisi ve psikolojik rahatsızlıklar gibi insana dair yüzlerce konuda araştırma yapan bir bilimdir. Ülkemizde, modern anlamda yaklaşık yüz yıldır psikoloji eğitimi verilmektedir ve psikoloji son yıllarda giderek popüler bir alan haline gelmiştir.

Psikoloji bölümünün popüler olmasının en önemli sebebi, konusunun "insan" olmasıdır. Bir diğer sebep ise psikoloji eğitimi almanın diğer birçok alandan farklı olarak, mezunlarına serbest çalışabilecekleri bir "meslek" kazandırmasıdır” dedi.

Psikoloji Bölümü mezunlarının çok geniş çalışma alanları olduğunu söyleyen Süleyman Şah Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrem Akduman bu bölümden mezun öğrencilerin çalışabilecekleri alanlarla ilgili şunları ifade etti:

“ Son zamanlarda özel sektörde ve ayrıca devlet kurumlarında psikologlar için çok farklı istihdam alanları oluşmuştur. Psikiyatri servislerinde, yaşlı bakımevlerinde, mahkemelerde, ceza-tutukevlerinde, okullarda, psiko-teknik merkezlerinde, insan kaynakları ile halkla ilişkiler birimlerinde ve Reklam şirketlerinde psikologlar etkin bir şekilde çalışmaktadır. Daha da cazip olanı, öğrencilerimiz mezuniyet sonrası uzmanlık eğitimlerini tamamladıkları takdirde psikoterapist olabilmektedir. 

 Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol