Öğretmen Diyarı

Soruyu çözemediğinde kıvırma yolları

Sorulan soruyla ilgili hiç bir fikir üretemediğinde durumu toparlamak için başvurulan yollardır.

 

"her şeyi bilemeyebilirim ama araştırıp sana söylerim." diyerek öğretmenin her şeyi bilmesinin mümkün olmadığını gösterdiğim ve genelde de öğrenciyle bağı kuvvetlendirdiğini düşündüğüm yol.

bu gibi durumlarda soruyu önce sınıfa yöneltmenin ciddi bir vakit kazandırdığı su götürmez bir gerçektir.

şimdi şuna bakalım ona sonra bakarız.

"daha o konuya gelmedik sonra anlatacağım bunları." diyip vakit kazanılır.

"benim için zor yoktur, imkansız biraz zaman alır.diğer teneffüs geldiğinde çözmüş olurum." şeklinde atlattığım durumdur.

ha gerçekten diğer teneffüse çözmüş olurum.
 

look up your dictionary! 

bizimkiler gerçi 'im not a dictionary. ' derdi.

eğer çözemezsem hiç uzatmadan, öğrenciler önünde kasmadan, hiç kıvırmadan, gençler şu an çözemedim ama vakit kaybetmeyelim, en kısa zamanda uğraşıp, çözüp, sizle paylaşacağım der başka bir soruya geçerim. bilakis tempoyu öyle bir arttırırım ki öğrenciler bana yetişmek için çok ciddi bir çaba harcar. o ara zaten başka şeylerle ilgilendiklerinden konu büyümez. 

böyle anları büyütmemek, altını çizmemek, işin akışına engel olmamak gerekir. kim olursa olsun herkesin yapamadığı sorular vardır, olacaktır, merak etmeyin. büyütmeyin. üzülmeyin. ayda yılda bir tane çözemezseniz sorun yok ama her ders çözemediğiniz bir tane çıkıyorsa bence biraz fazladan çalışmanız gerekiyor sonucunu çıkarabilirsiniz buradan.

ve sözünüzü tutun. bir sonraki dersin başında değil sondan beş dakikasında o soruyu çözün. kendiniz yapamadıysanız bile bir meslek arkadaşınızdan yardım isteyin. soru yanlış çıkarsa da neden yanlış olduğunu ispatlayın. sakın unutturmaya kalkmayın çünkü öğrenciler kendilerine verilen sözleri unutmaz.

konumuz bu mu dersi neden bölüyosun tenefüste sor diye bir de fırçaladığımız durum...

bilmediğimde bilmediğimi açıkça söyleyip, beraber araştırıp çözümü bulmamızı önerdiğim için,gerek duymadığım yoldur.kıvırmaya çalışıp kızarıp bozaran öğretmeni öğrenci anlar.emin olun ki anlar.gerek yok.hatalı olduğumda öğrencimden özür dilerim, bilmiyorsam açıkça söylerim. bu tarz ezikliklere gerek yok. biz onlara rol modeliz herşeyden önce.

 

 

ogretmensozluk.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol