Öğretmen Diyarı

Sinema Okullarında Ders Olarak Gösterilecek Tüm Zamanların En İyi 12 Açılış Sahnesi
 Basit bir hikayeyi bile etkileyici kılabilmenin en iyi yolu, hikayenin sonunu etkileyici bir biçimde bitirebilmektir. Bu yöntem bir bakıma filmler için de geçerli. Sonuçta, sadece sonundaki çarpıcı bir sahneyle izleyicileri etkileyen filmlerin varlığı inkar edilemez.

Nasıl her yiğidin bir yoğurt yiyişi varsa, yönetmenlerin de kendilerine özgü çekim teknikleri var. Hatta bu yiğitlerden bazıları, izleyici sadece sonda vurup akılda kalıcı olmaya çalışmak yerine, filmin ilk sekansıyla seyircinin yakasından tutup onu filmin içine çekiyor.

Bu listemizde de sinema okullarında ders olarak anlatılabilecek, en iyi açılış sahnesine sahip filmleri bir araya getirdik.

1. Pulp Fiction


Bonnie ve Clyde gibi suç işleyen sevgililer birçok filme konu olmuştur. Fakat bunlardan hiç biri Ringo ve Yolanda kadar doğal ve etkileyici değildir. Tarantino yine Tarantino oluyor ve işte Ucuz Roman böyle başlıyor.

2. The Dark Knight


The Dark Knight’ın açılışındaki banka soygunu sekansı bırakın Batman serilerini, sinema tarihinin efsaneleşmiş sahnelerinden biri.

3. The Godfather


The Godfather gibi bir filme de böylesine büyüleyici bir açılış yakışırdı zaten.

4. Er Ryan’ı Kurtarmak


Açılışındaki Normandiya çıkartması sekansı o kadar etkileyici ki, nerede olduğunuzu unutup filmin içine girmemeniz neredeyse imkansız.

5. The Lion King


Bu sahneyi izleyip tatlı bir hüzne kapılmıyorsanız, çocukluk döneminiz için yas tutmak istiyoruz.

6. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği


Hem Yüzüklerin Efendisi’nin ilk sayfalarını hem de kadim kitap Silmarillion’u özetler şekilde başlayan bu giriş, yıllar boyu içinde yaşamak isteyeceğiniz fantastik bir evrene açılan bir kapı gibi.

7. Inglourious Basterds


Yine Tarantino’dan beklenen bir açılış. Sinema salonu kadar sakin başlayan, dakikalar sonra gerilmekten kaskatı kesildiğiniz bu sekans akıllardan çıkacak gibi değil.

8. Forrest Gump


Gökyüzünden salına salına düşen bu tüy, yaşamın bizi oradan oraya savurması kadar doğal ve etkileyici.

9. Full Metal Jacket


Gözünüze ne kadar basit görünse de, filmi izlemeye başlayan herkes bu sahne sayesinde saçını kestiren gençlerle empati kurarak askere alınmış gibi hissediyor.

10. Apocalypse Now


Savaş = Ölüm. Savaş = Cehennem. Bu denkleme yerleştirdiğinizde sırıtmayacak tek şey ise The Doors’tan The End.

11. Jaws


Birçok gerilim filmine esin kaynağı olan bu sahne hala etkileyiciliğini koruyor.

12. Rezervuar Köpekleri


Yazının başında bazı yiğitlerin yoğurt yemesinden bahsetmiştik. Bu listede 3 tane Tarantino filminin olma sebebi de bu. Böylesine doğal bir muhabbet kaç filmde daha var ki?

Kaynak: Fatih Muallim- listelist.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim