Öğretmen Diyarı

Sınav Sadece Bizde Var Diyenlere Çin’den Sınav Kareleri

İki günlük bir sınava verilen aşırı önem, ülkedeki bazı öğretmenler tarafından oldukça eleştiriliyor. Çünkü kendilerine tek bir sınav seçeneği sunulan öğrencilerin üzerindeki baskı hayli ağır. Gaokao aynı zamanda baskı ve kötü sınav sonuçları gibi etmenler yüzünden Çin’de artan intihar oranlarıyla da ilişkilendiriliyor. Çin’de sınav Çin işkencesine dönüyor.

 

Son 14 senedir Gaokao’da liseler arasındaki en yüksek başarıyı elde eden okul Hengshui Lisesi’nin iki ünlü mottosu şöyle: “Hayat bir prova değildir, çünkü onu tekrar tekrar yaşama şansınız yoktur” ve “Çok çalışmaktan ölmüyorsanız, daha çok çalışın.”

 

Hengshui’de öğrenciler sabah 5:30’dan akşam 9:50’ye kadar ders çalışıyor. Cep telefonları yasak. Telefonların kullanımına her ay sadece bir kez izin veriliyor. Her sınıfta öğrencilerin tembellik yapıp yapmadıklarını izlemek için kameralar var. Öğrencileri Gaokao’ya hazırlama konusunda hayli iddialı olan okullarda bu tür taktikler oldukça yaygın. Öğrenciler bu okullaraGaokao çalışma kampları adını takıyorlar. Hengshui’nin eski öğrencilerinden birisi China Daily gazetesine “Yemek yemek için 3 ya da 5 dakikam oluyordu” gibi bir açıklamada bulundu.

 

Çin Eğitim Bakanlığı’nın verdiği rakamlara göre üniversiteler bu yıl toplam 6.5 milyon öğrenci kabul edecek. Gaokao üç temel bölüme ayrılıyor: Çince, matematik ve İngilizce. Ancak yine de sınavda başka uzmanlık alanları da var. Bakanlıktan yapılan yeni bir açıklamaya göre yeni dönemde İngilizce yerine Çince’ye ağırlık verilmesi düşünülüyor.

 

İşte Çin’deki Gaokao sınavından muhteşem kareler:

 

Öğrenciler Dongguan Üniversitesi’ndeki sınav salonunda İngilizce sınavına giriyorlar.

çin1

 

 

Güzel sanatlar öğrencileri çizim yapıyor. (Jinan, Shandong eyaleti)

çin2

 

 

Bir anne dışarıda bekliyor. (Hefei, Anhui eyaleti)

çin3

Öğrenciler sınav yerine gitmek için otobüse biniyor. Sınava giren öğrencilere destek vermek isteyen binlerce aile ve arkadaş sokakları dolduruyor. (Liu’an, Anhui eyaleti)

çin4

Şangay’da Zheng Dong (solda) sınav yerine yakın bir otelde ders çalışıyor. Pekin’de 1700′den fazla taksi şoförü şehirdeki öğrencileri sınava götürmek için ücret talep etmiyor.

çin5

Sınav gözetmenleri herhangi bir hile ya da kopya olayı yaşanmaması için öğrencileri monitörlerden izliyorlar. (Sichuan)

çin6

 

Kaynak: kisiselbasari.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim