Öğretmen Diyarı

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Tuhaf Bir Öneri

Sigaranın sağlığa ne kadar zararlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemizde de, çeşitli etkinliklerle sigara ile mücadele edilmeye çalışılıyor. Ülkemizde ve bir çok ülkede sigara ile mücadele hükümet politikası olarak yürütülüyor.

Sigaraya başlamak ne kadar kolaysa bırakmak da o kadar zor. Bu nedenle, bağımlıları için bu kötü ve zararlı alışkanlıktan vazgeçmek zor oluyor. Bağımlılık uzmanları, sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlara her geçen gün yeni öneriler ve sigara bırakma yöntemlerinden bir yenisini üretiyorlar. Yöntemlerin ise kaç bağımlı üzerinde etkili olduğu kişiden kişiye değişiyor tabi.

Geçtiğimiz günlerde bilim adamları sigarayı bırakmak isteyenlere gelmiş geçmiş en absürd öneriyi sundular.

 

Tayvan’daki Kaohsiung Tıp Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma sigarayı bırakmaya çalışan erkeklerin güzel bir kadının fotoğrafına baktıktan sonra yeniden sigara içmeye daha meyilli hale geldiğini ortaya çıkarttı.

Deney kapsamında sigarayı yeni bırakmış ya da bırakma aşamasında olan 78 erkeğin yarısına “çok güzel ve çekici” kadınların, diğer yarısına ise “sıradan” kabul edilen kadınların fotoğrafları gösterildi.

Araştırmacılar, güzel kadınların fotoğraflarına bakan erkeklerin hem yeniden sigara içemeye daha meyilli hale geldiğini hem de fotoğrafları gördükten sonra “normalde içeceklerinden daha çok sigara içtiğini” tespit ettiklerini açıkladı.

Uzmanlar güzel ve seksi kadın fotoğrafları gören erkeklerin beyninin “çiftleşme moduna” girdiğini ve bu nedenle onların beyinlerinin “uzun vadede fayda sağlayacak şeylerden çok anlık faydalara odaklandığını” söyledi.

Bu nedenle deneklerin nikotinden alacakları anlık hazzı uzun vadeli sağlık faydalarına tercih ettiği belirtildi.

 

estanbul.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim