Öğretmen Diyarı

Sigarayı bırakmak için önce çevrenizi değiştirin

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, madde bağımlılığının başlangıcının sigara olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, ‘’Sigara kullanımını teşvik eden sosyal çevrenin değişmesi, altı çizilmesi gereken en önemli tedbirdir’’ dedi.

Doğan, Yeşilay Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında, kişinin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını yok eden, ölümlere sebebiyet veren uyuşturucu maddelerle mücadele etmenin, çocukları bu maddelerden uzak tutmanın herkesin vazifesi olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de madde kullanımı, alkol ve sigara konuları üzerinde hassasiyetle durduğunu ifade eden Doğan, şunları kaydetti:

‘’Bağımlılığın başlangıcının sigara olduğu unutulmamalıdır. Sigara kullanımını teşvik eden sosyal çevrenin değişmesi altı çizilmesi gereken en önemli tedbirdir. Şüphesiz Anayasası ile gençliğini güvence altına almayı vaat eden bir devletin yasal ve diğer tedbirlerle bağımlılıkla mücadele etmesi gerekmektedir. Bilindiği gibi ülkemiz ‘dumansız hava sahası’, ‘kapalı mekanlarda sigara içiminin engellenmesi’, ‘alkolde reklam yasağı’ belirli bir yer grubundaki gençlerin alkol ve sigaraya erişiminin kurala tabi kılınması gibi yasal altlıklarla dünyaya örnek teşkil etmektedir. Ne var ki, sosyal çevreyi değiştirmek için yalnızca devletin tedbir alması yetmemektedir. Erişkinlerin, aile büyüklerinin ve toplum önderlerinin gerek davranışlarıyla örnek olması gerekli.’’

Doğan, Yeşilay Haftası nedeniyle tüm vatandaşlara bağımlılıktan uzak sıhhatli günler diledi.

cumrapostasi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim