Öğretmen Diyarı

Şempanzelerin 'birey' olma davası devam ediyor: Kazanırlarsa denek olmayacaklar

ABD’nin New York kentinde, şempanzelerin ‘birey’ olarak kabul edilmesi ve bu sıfattan doğan haklara sahip olmaları için açılan davada savunmalar yapılmaya başlandı. Herkül ve Leo adlı iki şempanzeyi temsil eden İnsan Olmayan Canlıların Hakları Projesi (Nonhuman Rights Project) avukatları, şempanzelerin yasadışı bir şekilde esir tutulduklarını savunarak salınmalarını talep etti.


Şempanzeleri temsil eden avukatlardan Steven Wise, “Onlar bağımsız ve kendi kaderlerini tayin edebilecek canlılar, dolayısıyla kendi bedenleri üzerinde özgürlük haklarının olduğunu savundu. Wise, şempanzelerin zeka ve duygularının gelişmişliğini ortaya koyan araştırmaları da kanıt olarak göstererek, şempanzelerin insanlarla birer birey sayılmalarına yetecek kadar ortak özelliği paylaştığını vurguladı.


'BU HAYVANAT BAHÇELERİNE MEYDAN OKUYACAK RADİKAL BİR ADIM'

Öte yandan Herkül ve Leo’nun birey sayılmamasını savunan davanın karşı tarafı, bunun hayvanat bahçelerine meydan okumaya hatta evcil hayvanlara birey statüsü tanımaya kadar genişleyecek radikal bir adım olduğunu savunuyor.


Herkül ve Leo deney amacıyla Stony Brook Üniversitesi’nde tutuluyor. İnsan Olmayan Canlıların Hakları Projesi, Herkül ve Leo’yu bulundukları yerden çıkararak Florida’da 250’den fazla şempanzeye evsahipliği yapan bir barınağa götürmek istiyor.


DAHA ÖNCE İKİ KEZ REDDEDİLDİ

The Nonhuman Rights Project (İnsan Olmayan Canlıların Hakları Projesi), uzun süredir hayvanların hissiyat sahibi bireyler olarak değerlendirilmesi için mücadele veren organizasyon, daha önce de iki kez Herkül ve Leo’nun birey olarak değerlendirilmesi için dava açmıştı. Ancak davalar reddedilmişti.


Daha önce New York’da görülen bir davada Tommy isimli bir şempanzenin yasal açıdan bir birey olmadığına hükmedilmişti. Mahkeme, Tommy’nin korumaya ihtiyacı olduğuna hükmetmiş ve toplumun gerçek bir parçası olmadığı için eylemleri nedeniyle cezalandırılamayacağına karar vermişti.

 

birgun.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim