Öğretmen Diyarı

Sarışın Olmadığınıza Sevineceğiniz Bir Haber Okumak İster misiniz?

Tercihler toplumdan topluma değişir ama bizim ülkemizde esmer kadınların itibar gördüğünü hepimiz biliyoruz. Tabi bu bir genelleme. Sarışın kadından hoşlanan Türk erkeği de var, kızıl ya da kumral kadından hoşlanan da. Ama esmer kadınların erkeklerin gözündeki yeri de küçümsenemeyecek kadar önemli. Bu yüzden bizim ülkemizde esmer kadınlar çok şanslı.

Aslında konumuz erkeklerin hangi kadınlardan yana tercih kullandıkları filan değil. Esmer kadınların güzelliklerinin yanında bir başka alandaki yüksek şanslarından bahsetmek istiyoruz. Bütün esmer kadınları ilgilendiren bir sağlık haberini paylaşmak istiyoruz. Eminiz haberi okuyan esmer kadınlar, sarışın olmadıklarına bir kez daha sevinecekler. Çünkü, koyu renk derideki melanin yoğun olduğundan mor ötesi güneş ışınlarına karşı daha koruyucu bir etkisi vardır. Uzmanlar esmer kadınların, sarışın kadınlara göre daha geç yaşlandığını belirtti.

 

Esmer kadınlar daha geç yaşlanıyor

Cildin yaşlanmasına neden olan iki faktör vardır: Kronolojik yaşlanma ve foto yaşlanma. Birincisi zamanla, geçen yılların izini bırakmasıyla ilgili ve bunu önlemenin yolu yoktur. İkincisi ise güneş ışınlarının etkisiyle ilgili ve ten rengine göre farklılık gösterir.

Ten rengini belirleyen ise deride üretilen pigmentlerdir. Ten rengi ne kadar koyuysa, deriye rengini veren melanin pigmentlerini üreten malanozom hücrelerinin bulunduğu bölgeler de o kadar geniştir. Açık renk deri çok az melanin üretir. Asya kökenlilerin derisinde sarımsı bir melanin, Afrika kökenlilerde ise en koyu ve kalın tabaka melanin üretilir.

Koyu tenliler daha şanslı

Bu konuda yakın zamanda yapılmış fazla araştırma olmasa da 1979’da ABD’de yapılan bir araştırmada şu sonuca varılmış: Güneşin mor ötesi A ışınları, Kafkas kökenli insanların derisine ortalama yüzde 55 oranında nüfuz ederken, Afrika kökenlilerde bu oran sadece yüzde 18’dir. Koyu tenlilerde foto yaşlanmanın gecikmesinin nedeni de budur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol