Öğretmen Diyarı

Sakız Çiğnemenin Faydaları

Sakız çiğnemenin faydalarını bilmiyoruz. Çoğumuz için çocukluk yıllarından kalan bir alışkanlık olan sakız, gündelik hayatımızın içinde yer amaya devam ediyor. Bildiğimiz tek faydası ise ağızda oluşan kötü kokuları yoketmesi. Sakızın tek faydası bu değil elbette. Hatta faydalarını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

Sakız çiğneyen bir çok insan, özellikle şekersiz sakızın ağızda kalan yiyecek artıklarını yok ederek diş çürümelerinin önüne geçtiğini biliyor. Ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki sakız kilo kontrolünde de yardımcı olarak kullanılabilir, odaklanmayı, uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırır ve hayatın günlük stresini azaltır.

Konsantrasyonu Artırır Ve Stresini Hafifletir

 

Konsantrasyonu arttırmanın ve gerginliğinizi hafifletmenin basit yollarını arıyorsanız, Sakız çiğnemek en kolay yollardan biri olacaktır. Çalışmalara göre sakız çiğnemek uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırıyor ve hayatın günlük stresini azaltıcı yönde etki gösteriyor.

Birçok sporcu ve koçları oyun sırasında sakin kalabilmek ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemeyi tercih etmektedirler. Aynı zamanda bazı öğretmenler ise okullarda sakız çiğneme kuralının değiştirilmesini ve çocukların sınav sırasında sakız çiğnemesinin onların uyanıklığını ve konsantrasyonunu daha iyi sağlayacağını savunmaktadırlar.

Psikiyatrist ve psikologlara göre ise bireyler can sıkıntısını hafifletmek ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemektedirler. Sakız çiğnemek sinirlilik durumunu kontrol altına almaya, asabiyeti ve öfkeyi boşaltmaya da yaramaktadır.

Son yapılan araştırmalar ise sakız çiğnemenin, damarlardan beyne giden kan akımını %25 oranında arttırdığını gösteriyor. Appetite(iştah) dergisinde 2002 yılında yayınlanmış bir çalışma gösteriyor ki sakız çiğnemek bireylerin öğrenme, akılda tutma ve bilgiye erişme yeteneğini de arttırıyor. Hafıza ve öğrenme üzerine yapılan çalışmalar hala devam ediyor.

Sakız çiğnemenin, nefesimizi ferah tutmaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanında vücuttaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını da artırmaktadır. Bu nedenle gün içinde sakız çiğnemek iyi bir seçenek olacaktır.

Şekersiz sakız çiğnemek ağız sağlığını birçok yönden destekler;

Plaklarının oluşumunu önler · Çürük oluşumun önler

Diş minesinde mineral bozukluklarını onarır

Diş lekelerinin oluşumunu önler ve var olanları azaltır

Sağlıklı bir ağzın, sağlıklı bir vücutla birebir ilişkisi olduğu için ağız yoluyla bakterin alınması, tüm vücut sağlığımızı olumsuz yönde etkilemekte ve çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Verilen bu basit ipuçları hayatınızda küçük değişiklikler yapmanızı gerektirse de sonucunda kalori alımınızı düzenleyecek ve fit olmanıza yardımcı olacaktır.

 

estanbul.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol