Öğretmen Diyarı

Sakız çiğnemek zayıflatır mı?

 

Birçok tüketici şekersiz sakız çiğnemenin diş çürüklerini önlediğini ve nefesi ferahlattığını biliyor ama yeni araştırmalar gösteriyor ki sakız kilo kontrolünde de yardımcı olarak kullanılabilir, odaklanmayı, uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırır ve hayatın günlük stresini azaltır.

Konsantrasyonu Artırır Ve Stresini Hafifletir

Konsantrasyonu arttırmanın ve gerginliğinizi hafifletmenin basit yollarını arıyorsanız, Sakız çiğnemek en kolay yollardan biri olacaktır. Çalışmalara göre sakız çiğnemek uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırıyor ve hayatın günlük stresini azaltıcı yönde etki gösteriyor.

· Birçok sporcu ve koçları oyun sırasında sakin kalabilmek ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemeyi tercih etmektedirler. Aynı zamanda bazı öğretmenler ise okullarda sakız çiğneme kuralının değiştirilmesini ve çocukların sınav sırasında sakız çiğnemesinin onların uyanıklığını ve konsantrasyonunu daha iyi sağlayacağını savunmaktadırlar.

· Psikiyatrist ve psikologlara göre ise bireyler can sıkıntısını hafifletmek ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemektedirler. Sakız çiğnemek sinirlilik durumunu kontrol altına almaya, asabiyeti ve öfkeyi boşaltmaya da yaramaktadır.

· Son yapılan araştırmalar ise sakız çiğnemenin, damarlardan beyne giden kan akımını %25 oranında arttırdığını gösteriyor. Appetite(iştah) dergisinde 2002 yılında yayınlanmış bir çalışma gösteriyor ki sakız çiğnemek bireylerin öğrenme, akılda tutma ve bilgiye erişme yeteneğini de arttırıyor. Hafıza ve öğrenme üzerine yapılan çalışmalar hala devam ediyor.

 

Ağız ve Diş Sağlığına Destekler

Sakız çiğnemenin, nefesimizi ferah tutmaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanında vücuttaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını da artırmaktadır. Bu nedenle gün içinde sakız çiğnemek iyi bir seçenek olacaktır.

Şekersiz sakız çiğnemek ağız sağlığını birçok yönden destekler;

· Plaklarının oluşumunu önler

· Çürük oluşumun önler

· Diş minesinde mineral bozukluklarını onarır

· Diş lekelerinin oluşumunu önler ve var olanları azaltır

Sağlıklı bir ağzın, sağlıklı bir vücutla birebir ilişkisi olduğu için ağız yoluyla bakterin alınması, tüm vücut sağlığımızı olumsuz yönde etkilemekte ve çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.

Verilen bu basit ipuçları hayatınızda küçük değişiklikler yapmanızı gerektirse de sonucunda kalori alımınızı düzenleyecek ve fit olmanıza yardımcı olacaktır.

 

Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak

Moso Diyet ve Beslenme Danışmanlığı


doktorsitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol