Öğretmen Diyarı

Sağını solunu şaşıranlar cumhuriyeti

Dünyada yaşı, eğitim seviyesi veya mesleği ne olursa olsun hala sağını solunu bilmeyen milyonlarca insan var. Hatta Drexel Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre bu sayı popülasyonun yüzde 15’ini geçmiş durumda.

 

Uzmanlar sağını solunu karıştıranların genelde öğrenme bozukluğuna sahip olabileceğini söylüyor. Ama bu durumun IQ veya zeka ile hiçbir alakası yok. Düşünün bir; Okan Bayülgen, Orlando Bloom hatta Leonardo DaVinci’nin bile sağını solunu karıştırdığı söyleniyor.

İnsan araştırmaları inceledikçe bu insanlara üzülüyor. Halbuki üzülecek hiçbir şey yok. Çünkü sağını solunu şaşıranlar için hayat daha zor filan değil. Zor olan bir şey varsa o da onlarla yaşamak!

Bir düşünsenize insanı 180 derece yanlış yönlendiren, “Buradan sağa dön. Yok yok öbür sağa” gibi komik cümlelere maruz bırakan bu tatlı insanların etraflarındakine neler yapıyor?

 

Mesela onlardan birinin karşısında yüzüne kirpiği düşen kişi olduğunu hayal et. O “Sol gözünde kirpik var. Yok bana göre sol. Pardon senin sağın. Hayır hayır, benim sağım. Karıştı dur, ben alıyım en iyisi” derken sen ufak çaplı bir ruh hastası gibi yüzünde hayali kirpik avcılığı oynarken bulursun kendini.

 

Yol tarifi mi istedin? Gözünü bağlayıp kendi etrafında 50 kez dönsen, sağını solunu karıştıran birinin tarifinden daha kolay bulursun yolunu!Onlardan biriyle taksiye binmek mi?! Aman olmaz olsun. O “Buradan sola. Sola dedim beyefendi! Dolaştırıyor musunuz bizi! Sol kardeşim sol” naraları atarken taksicinin “Hanımefendi “SOLA” dönüş yok” isyanından tırsarak daha gideceğin yere bir kilometre olmasına rağmen zor atarsın kendini arabadan!

 

Bir de pişkinlerdir ki sorma! “Soldan. Aman sağdan. Yahuu sen benim dediğime ne bakıyorsun elime bak elime!” diye azarlarken seni, yanlış söylediği için ters yola girersen de suçlu sen olursun, benden söylemesi.

 

En komiği de kendilerine sorsan sağlarını da sollarını da iyi bilirler. Arada bir karıştırıyor olabilirler (ne de olsa yüzde 50 şansları var) ama kendilerine göre iyi bilirler! Sorun anlatmada…

 

Sonuç itibariyle zordur sağını solunu bilmeyenle yaşamak ama sağı solu belli olmayanla yaşamaktan bin kat iyidir yine de! Hem zaten bu devirde korkulması gerekenler sağını solunu karıştıranlar değil, sağı solu belli olmayanlardır! Hani öyle bir anda parlayıp nano saniyede ağlayan, hiç beklemediğin anda kahkahayı basanlar var ya işte onlar! Ha tabii bir de siyasetteki gibi işine gelince sağda işine gelmeyince solda olanlar, o konuya hiç girmeyelim!


Hadi şimdi aynı fikirde olanlar sağ elini kaldırsın! Sağ sağ… Sağım sarımsak, solum soğan! Aman vazgeçtim, hangisini isterseniz onu kaldırın…
 

https://twitter.com/Sabanur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim