Rüyalarla ilgili bilinmeyen 14 gerçek
1- Rüyalarımızın yüzde 90′ını unuturuz:
Uyandıktan sonraki 5 dakika içindegece gördüğümüz rüyaların yüzde 50′sini unutuyoruz. 10 dakika içindeyse yüzde 90′ını!

2- Körler de rüya görüyor:
Özellikle görme yeteneği ile doğup sonradan bu yeteneği kaybedenler aynı görebilen insanlar gibi rüya görür. Ancak doğuştan kör olanlar imajlar içeren rüyalar göremezler. Onların rüyaları ses, koku ve his üzerine kuruludur ve en az görenlerinki kadar çarpıcıdır.

3- Herkes rüya görür:
Aşırı psikolojik sorunları olan insanlar dışında herkes rüya görür. Rüyagörmediğini düşünen insanlar, aslında rüyalarını çok çabuk unutanlardır.

4- Rüyamızda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz:
Bazen rüyalarımızda bir sürü yabancı insan görebiliriz ancak bunlar aklımızın bir uydurması değildir. Zihnimiz yüzler yaratmaz. Rüyada gördüğümüz yüzlerhayatımızda karşılaştığımız ama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımız boyunca binlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımızda da limitsiz yüz görme yeteneğine sahibiz.

5- Herkes rüyalarını renkli görmez:
Gözleri gören insanların yüzde 12′si rüyalarını siyah-beyaz görür, geri kalanlarsa renkli. 1915 ile 1950 yılları arasında yapılan araştırmalara görerüyaların büyük çoğunluğu siyah-beyaz görülüyordu. Fakat sonuçlar 1960′lı yıllardan itibaren değişmeye başladı. Günümüzde 25 yaşın altındakiinsanların sadece yüzde 4.4′ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Sonaraştırmalar bu değişikliğin nedenini siyah-beyaz film ve televizyondan renkligörüntülere geçmemize bağlıyor.

6- Rüyalar semboliktir:
Bir konu üzerine gördüğünüz rüya tam olarak da o konu hakkında değildir.Rüyaların derin sembolik bir dili vardır. Uyku halindeki bilinçsiz akıl rüyanızıdaha bilindik hale çevirmeye çalışır. Aklımız rüyadaki nesneleri daha bilindik sembollerle anlatmaya veya çözmeye çalışır.

7-Duygular:
Rüyalarda en çok hissedilen duygu endişedir. Negatif duygular pozitifduygulardan daha sık görülür.

8- Bir gecede maksimum 7 rüya görebilirsiniz:
Ortalama bir gecede göreceğiniz rüya sayısı 4 ile 7 arasında değişir. Ve hergece bir veya iki saat arası süreyle rüya görürüz.

9- Hayvanlar da rüya görür:
Bir çok hayvan üzerinde yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi uykularında rüya gördüklerini ortaya koymuştur. Bir köpeği uyurkenizlerseniz, birini takip eder gibi ayaklarını ve ya patilerini oynattığını görebilirsiniz.

10- Uyku felci:
Derin uykuya geçtiğimizde beynimizdeki bir sistem harekete geçer ve vücudumuzun hareket etmesini engeller. Bunu rüyalardaki hareketlerimizin fiziksel olarak gerçekleşmesini engellemek için vücudumuzun bir savunma mekanizması olarak düşünebiliriz.Vücudumuzdan salgılanan hormonlar bizi uykuya sevk eder ve sinirlerimiz omuriliğimize sinyal göndererek vücudumuzun rahatlamasını ve sonrasında bir nevi paralize olmasını sağlar.

11-Rüyanın gerçek hayatla birleşmesi:
Zihnimiz, bedenimizin o sırada gerçekten duyduğu ya da hissettiği şeylerirüyalarımızla birleştirebilir. Örneğin rüyamızda kendimizi bir konserde müzik dinlerken görüyoruzdur, ancak o sırada radyoda bir müzik çalıyor olabilir.

12- Kadınlar ve erkekler farklı şekillerde rüya görür:
Erkekler daha çok erkekler hakkında rüya görür. Yani bir erkeğin rüyasındagördüğü kişilerin %70′ini erkekler oluşturur. Kadınlarda ise bu oran eşittir. Erkekler daha agresif rüyalar görürken kadınların rüyaları daha sakindir.

13- Gelecekten haber veren rüyalar:
Yapılan araştırmalar insanların yüzde 18 ile yüzde 38′nin rüyalarında'geleceğe ilişkin' veriler taşıyan imgeler gördüğünü, yüzde 70′ininse 'déjàvu' yaşadığını gösteriyor. Rüyalarda geleceğin görülebileceğine inanan insanların oranıysa araştırmaya bağlı olarak yüzde 63 ile yüzde 98 arasında değişiyor.

14- Horluyorsanız rüya görmezsiniz:
Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha az sayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış.

 


(Kültür Kariyer)/ Ülkehaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim