Öğretmen Diyarı

Renklerin insan hayatına ilginç etkileri

Tarih boyunca insanlar renklerin kendilerine ve yaşamlarına olan etkisini merak etmişler. Özellikle Uzakdoğu’da bir tür terapi olarak kullanılan renklerin etkisi günümüzde de birçok alanda ön planda. İnsan psikolojisini etkileyen kimi renkler içe kapanıklık yaparken kimi renkler enerji veriyor.

Renklerin insan davranışını, yönelimlerini ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediği bugün kesinleşmiş durumda. REEM Nöropsikiyatri Merkezi kurucusu nörolog Dr. Mehmet Yavuz renklerin önemini ve etkisini açıkladı.

MAVİ

Yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Sinir hastalıkları kliniklerinde kesinlikle mavi renkten özellikle koyu maviden kaçınılmalıdır. İş görüşmelerine mavi giyerek gitmek kararlılığı ve bağlılığı ifade eder. Doğal bir iştah kapatıcıdır, kilo almak isteyenlerin uzak durmaları gerekir.

Kilo problemi olanların evlerini maviye boyamaları, onların zayıflamalarına neden olabilir. Mavi kalemle yazılan yazılar hafızada daha çabuk ve kalıcı olarak yer almaktadır. Kişilik analizlerinde bu kişilerin toleranslı, hoşgörülü, anlaşma yanlısı olduklarını ve huzuru aradıklarını görürüz. Çevreleri ve kendileri ile barışıktırlar. Azla yetinir, sabırlı, metanetli ve fedakârdırlar.

KIRMIZI

Sıcak, ateş, kan, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Kan basıncını ve solunumu hızlandırır. Çabuk karar almaya ve beklentileri artırmaya teşvik eder. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Araştırmalar en çok kırmızı arabaların çalındığını göstermektedir. Kırmızı rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde, güç ve iktidara düşkün olduklarını görürüz.

SARI

Parlak limon sarısı gözü yorar. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Odayı parlak sarıya boyarsanız bebeklerin ağlamasına ve erişkinlerin sinirlenmelerine yol açarsınız. Sarı, az miktarlarda kullandığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Soluk sarı söz konusu olduğunda çürümeyi, hastalığı, kıskançlığı ve hilekarlığı simgeler. Sarı rengi tercih edenlerin kişilik analizinde; özgür ve bağımsız olmayı sevdikleri görülür. Değişkenlikten hoşlanırlar.Hayat doludurlar.

SİYAH

Tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelir.

MOR

Asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever. Bazıları ise suni bir renk olarak algılar.

BEYAZ

Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Beyaz, ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Dolayısıyla yaz aylarının kıyafet rengidir.

YEŞİL

Pek çok kavramla ilişkili karşımıza çıkar, bunların içinde en güçlüsü ve evrensel olanı doğadır. Yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Yeşil, gözler için en rahat renktir ve görme gücünü artırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar.

Televizyona çıkmadan önce insanların yeşil renkli odalara alınmaları onların heyecanlarını yatıştırabilir. Yeşil hastanelerde de popüler renktir, hastaların rahatlamasını sağlar.Yeşil rengi tercih edenlerin kişilik analizinde; bu kişilerin kendilerine değer verme duygularının çok fazla olduğu görülür.

PEMBE

Romantik ve narin bir renktir. Sakinleştirir, kalbi yumuşatır. Pembe renkli bir odada, insan sinirlenmek istese bile başarılı olamaz. Pembe enerjiyi çeken sakinleştirici bir rol oynar.

KAHVERENGİ

Sağlam ve güvenilir bir his verir. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir.

BUGÜN GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim