Öğretmen Diyarı

Profesörden şaşırtan makale: Şizofreniyi üfürükçü çözer

Profesör makalesinde doktorlar ile üfürükçülerin birlikte çalışarak bazı şizofreni hastalarını tedavi edebileceklerini söylüyor. Prof. Dr. Irmak'a göre bazı şizofreni hastaları "Bu düşünceler bana ait değil. Beynimin içinde sesler duyuyorum. Bunları yapmamı bana onlar söylüyor." gibi şikayetlerde bulunuyor. Bugüne kadar binlerce insanı dolandırarak paralarının alınmasına yol açan "üfürükçüler" ile doktorların bir arada çalışmasını öneren Prof. Irmak'ın bu makalesi tıp dünyasını ayağa kaldıracağa benziyor.

 

İşte önemli tıp dergilerinden birinde yayınlanan o makale:

 

Üfürükçülerin tedavi yöntemleri başarılı

Şizofreni hayat boyu süren ve çeşitli semptomları olan bir hastalık. Semptomlardan bazıları ise halüsinasyon görme, beyninde bazı varlıklar yaratma gibi şeyler. En yaygın hayal görme türünde ise hastalar, "Hareketlerim ve duygularım başkaları tarafından yönlendiriliyor. Bu düşünceler bana ait değil, kafama başkaları tarafından konulan düşünceler." diyorlar. Şizofrenik bozukluğun patopsikolojisi hakkında önemli bilgiler veren ana semptom olan halüsinasyonlar dikkatli bir biçimde araştırılmalı.

 

Biz birçok halüsinasyonun gerçekten çevresel faktörlere bağlı olabileceğini düşünüyoruz. Bunlarda bir tanesi de cin çarpması. Cinler gözle görülemeyen ama tüm dinlerde var olduğuna inanılan ve insan vücudunu ve insanları kontrol etme gücü olduğu düşünülen varlıklar. Cin çarpması sonucunda psikotik bozukluk olarak değerlendirilen bazı tuhaf davranışlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden şizofrenideki halüsinasyonlar iyi yorumlanarak gerçekten şizofrenik bir bulgu mu yoksa cin çarpması mı olduğu değerlendirilmeli.

 

Bizim dinimizde bazı bölgesel üfürükçüler şizofreni hastalarına yardım ediyor. Bu adamların tedavi yöntemleri başarılı sayılabiliyor çünkü 3 ay sonra hastaların semptomları ortadan kalkıyor. Bu yüzden medikal uzmanlar ile üfürükçüler birlikte çalışarak şizofreni için daha iyi bir tedavi yöntemi denemeli.

 

KadinveKadin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim