Öğretmen Diyarı

Profesör Robert B. Cialdini'ye Göre Karşınızdakini İkna Etmenin 6 Temel Kuralı
 Kaynak: ofpof.com

Başka birini bir şeyi yapmaya ikna etmek başlı başına bir sanat olabilir. Peki bu sanatın temel yapı taşları nelerdir?

Bazı insanların kelimeleri adeta bir oyuncak gibi kullanarak muhataplarını nasıl bir anda etkisi altına aldığını hayretle izlediğiniz hiç oldu mu? Bu sizi şaşırtmasın. Bunun sırrı ne tesadüfte ne de doğuştan gelen özel bir yetenekte. Peki karşınızdakine kolayca ''evet''  dedirtebilmenin sırrı nedir? 

Arizona State Üniversitesi, Pazarlama ve Psikoloji profesörü Robert B. Cialdini’nin, insanları etkilemenin bilimi üzerine otuz beş yıl süren araştırması sonunda ulaştığı 6 anahtar kural var. “İnsanların, davranışlarına etki eden faktörleri anlama becerileri oldukça yetersiz” diyor Cialdini. Kısacası birçok insan verdiği kararı neden verdiğini açıklayamıyor. Oysa ki karşınızdakinin karar mekanizmasının altında yatan etkenleri anlamak, isteklerinize daha çok olumlu yanıt almanızı sağlıyor. İşte insanları etkilemenin 6 evrensel prensibi:

1. Karşılıklılık

Karşılıklılık
Bu prensibe göre, insanlar onlar için bir şey yapan veya onlara bir şey veren kişilere borçlu hissederler. Bu bilgi, olumlu bir tecrübe, ilgi, sevgi, hediye veya herhangi bir verme durumu olabilir. Karşılığında onlar da size vermek isteyecektir. İstediğiniz şeye onay vermek veya olumlu yanıt vermek gibi.

2. Sosyal kanıt

Sosyal kanıt
İnsanlar, bir davranış konusunda emin değillerse, karar ve aksiyonlarını yönlendirmek için çevrelerine bakıyorlar. Toplumun diğer üyelerinin davranışlarını ve tepkilerini izleyip, öyle karar veriyorlar. Bir bakıma sürü psikolojisi diyebiliriz.

3. Tutarlılık ve Taahhüt

Tutarlılık ve Taahhüt
Hiç kimse taahhüt ettiği bir şeyi bozmayı tercih etmiyor. Sözlü veya yazılı olarak karşıdakiyle anlaştıysak, bu anlaşmaya uygun davranmaya meyilli oluyoruz. Ayrıca yaş arttıkça kendiyle tutarlı olmak da çok önem kazanıyor. Tabii, bu da geçmişteki kararlarıyla tutarlı olmak demek. Peki, bu durumda onları geçmiştekinden farklı karar almaya motive etmenin yolu ne? Geçmişte verdikleri kararların doğruluğunu vurgulayın ve geçmişteki davranışla, şimdi istenen aksiyon arasındaki ortak değerleri bulup, aralarında bağ kurun.

4. Hoşlanma

Hoşlanma
İnsanlar tanıdıkları ve hoşlandıkları kişilere daha çok evet diyorlar. Aynı zamanda fiziksel olarak daha çekici ve kendilerine benzeyen insanlardan daha olumlu etkileniyorlar. Tesadüfen karşınızdaki kişiyle aynı isme sahip olmanız bile, bilinçaltında sizinle ilgili olumlu hisler yaratabiliyor.

5. Otorite

Otorite
Otorite veya otoriteyi temsil eden şeyler (Üniforma vb.) saygı uyandırıyor. Kişiler, konusunda uzman olanın liderliğini kolayca kabul ediyorlar. Ünvanlar, iyi giyimli kişiler ve başarılı insanlar daha çabuk saygı uyandırıyor ve dolayısıyla ikna güçleri de artıyor. Yapılan deneylerde insanlar üniformasız insanların zorlu ricalarına karşın kolayca ''hayır'' cevabını verebilirken üniformalı insanların (polis veya itfaiye üniforması gibi) zorlu ricalarına karşın daha itaatkar olduklarını ve ''evet'' demeye meyilli olduklarını göstermektedir. 

6. Kıtlık ya da Azlık

Kıtlık ya da Azlık
Bir şeyin az ve limitli sayıda olması, onun değerini yükseltir. Bu onu sıra dışı yapar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanlar bir şeyi kolayca elde edemeyeceklerini veya onu kaybedeceklerini düşündüklerinde, o şey için istekleri artıyor. Değerli olarak nitelediğimiz her şeyin ise üzerimizdeki etkisi çok daha fazla. Apple’ın henüz piyasaya sürmediği yeni model i-phone’u satın almaya ikna olmuş milyonlarca insanda olduğu gibi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol