Öğretmen Diyarı

OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VEREN ABONELERE BÜYÜK TUZAK!

Dolandırıcılar her geçen gün yeni bir yöntemle vatandaşları mağdur ediyor. Otomatik ödeme talimatı veren elektrik abonelerine ulaşan dolandırıcılar, Türk Elektrik Kurumu Tasarruf Genel Müdürlüğü’nden aradıklarını, otomatik ödeme talimatı veren binlerce abonenin elektrik faturalarında yüzde 30’luk indirim sağlayan kampanya düzenlediklerini belirtiyor. Aradıkları kullanıcıların kişisel bilgilerini, ödeme talimatı verilen bankanın ismini hatta elektrik faturalarının tutarına kadar söyleyerek güven kazanmaya çalışan dolandırıcılar, aboneleri ikna etmeye çalışıyor. 


“Kredi kartınızın ilk 4 rakamı hariç”


Kullanıcının kredi kartı bilgilerine ulaşmaya çalışan dolandırıcılar, aradıkları abonelerden ilk 4 rakam hariç kredi kartı üzerinde bulunan 12 hanelik rakamları okumalarını talep ediyor. Dolandırılmaya yeterli olan bu 12 rakama ulaşmaya çalışan kişiler, ilk 4 rakamı söylememelerini belirterek kurumdan aradıklarına ikna etmeye çalışıyor. 

Vatandaşları inanmamaları konusunda uyaran kullanıcının şikayeti şöyle:
“Cep telefonumu aradılar, çok profesyonel bir bayan "tüm görüşmelerimiz güvenlik gereği kayıt altına alınacaktır "diye başlayan bir sunumla, Türk Elektrik Kurumu Tasarruflar Genel Müdürlüğü’nden aradığını adımı soyadımı, elektrik faturamın ödendiği bankanın adına kadar söyledi. Otomatik ödeme talimatımdan bahsetti buraya kadar her şey doğru. Ödeme talimatı olan abonelere bir ayrıcalık yapılacağını (her faturadan %30 indirim) bu nedenle bilgilerimin güncelleyeceğini söyledi. Konuşmanın devamında “Çok özel kimlik bilgileriniz, lütfen söylemeyiniz "ikazında bulundu ve kredi kartımın ilk 4 rakamı hariç son 12 haneyi okumamı istedi. Arayan kişi '0212 552 7475' telefon numarasını verdi. Bilgilerimi paylaşmadım ancak arkadaşlarımdan güvenerek bilgilerini verenler şuan mağdur oldu.”

Kaynak: www.sikayetvar.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim