Öğretmen Diyarı

Orta yaşa geldiğinizi nasıl anlarsınız?

Kalp damar cerrahı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu; 'Orta Yaş El Kitabı ve Genç Kalmanın Sırları' isimli bir kitap çıkardı. Kitabında, orta yaş kavramını mercek altına alan Yörükoğlu; orta yaşlılığın handikaplarını ve erkeklere dair bazı sırları paylaşıyor.

Orta yaşlı kimdir?

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 45-59 yaş arasındaki kişilerdir. Ancak modern insan için bu yaş skalası 50-70 arasına çekilmeli. Çünkü orta yaş, insanın sosyoekonomik durumuna göre değişiyor. 18 yaşında evlenip anne olan, 40'ına gelmeden anneanne olan bir ev kadını için orta yaş gelmiş sayılır. Fakat üniversite okumuş, kariyer yapmış, sosyal hayatında aktif, 35'inde evlenip 37'sinde anne olan bir kadın için orta yaşa daha 15-20 sene vardır.

Kadının orta yaşı menopozla başlıyor ve hormonlarında 40'larından itibaren dramatik bir düşüş görülüyor. Bunun beraberinde kırışıklıklar ve kilolar geliyor. Erkeklerde ise durum böyle değil. 80'ine kadar bile hormonları iş görebiliyor. O nedenle kadının orta yaşa girişi daha sıkıntılı.

Bu, ilginç bir dönem. Orta yaşa gelmiş insanların kalbi genç kalıyor. Kimse kendine yaşlanmayı yakıştırmıyor. Bizler, lise günlerimizi bile daha dünmüş gibi hatırlıyoruz. 30 senedir görmediğim liseden bir kız arkadaşımla karşılaştık geçenlerde. "Ne hale gelmişsin?" dedi bana. Ben de "Kızım sizin evde ayna yok mu, kendine baksana" dedim.

Kabullenilemeyen tek şey dış görünüş mü?

Hayır, orta yaştaki bir insan hipertansiyon veya kalp yetmezliği gibi bir hastalıkla karşılaşınca da tokat yemiş gibi oluyor. Çünkü bunlar yaşlı hastalığı! Tabii tüm bunlar kırsal kesimde böyle yaşanmıyor, yaşlılık onlar için doğal bir süreç. Ama modern şehir insanı, ana akım medya, sinema ve reklamların da pompalamasıyla hep genç ve güzel kalmak istiyor.

Emeklilik Bir Son Değildir

Peki, beslenmeyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Süper gıdalar var. Zeytinyağı, brokoli, domates, yeşil salatalar, sarımsak, baklagiller, kuruyemiş, yoğurt, balık, nar, kırmızı şarap, pancar, yeşil çay ve baharatlar sürekli olarak beslenmede yer almalı.

Emeklilik yaşlandırır mı?

Emekli olduktan sonra boşluğa düşüp kısa süre içinde ölen insanlar var. Emeklilik bir bitiş olarak değil, ikinci perde olarak görülmeli. Orta yaş; insanın kendini bulduğu yaştır ve bu yaşta artık insan aslında ne yapmak istiyorsa, onu yapmalıdır. Benim 50'sinden sonra fotoğrafçı olan arkadaşım var mesela.

"Orta yaşlılar, mevcut işleri ve sorumluluklarıyla boğuşurken, gençler en güncel bilgileri ve teknolojileri dağarcıklarına silah olarak koyuyor. Yeni bilgilerle donanan bu gençler, orta yaşlıların karşısına bir tehdit olarak çıkıyor. Özellikle iş hayatında rekabet halinde olan orta yaşlı erkeklerin, bu durumdan tedirgin olması kaçınılmaz."

Orta Yaşa Geldiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Bazı yiyecekler size dokunuyorsa

Klima dokunuyorsa

20-30 senedir aramadığınız tanıdıklarınızla Facebook'ta arkadaş oluyorsanız

Kel kafanıza kulak üzerinden saç telleri tarıyorsanız

Sebepsiz yere oranız, buranız ağrıyorsa

Televizyon kumandaları ve akıllı telefonlar aklınızı karıştırıyorsa

"Bizim zamanımızda..." demeye başladıysanız

Yemekten sonra ağırlık çöküyorsa

Aynaya baktığınızda anne veya babanıza benzemeye başladığınızı düşünüyorsanız

Arabaya binerken veya inerken 'Inghhh!' sesi çıkarıyorsanız

Göbeğim büyüdü diyorsanız

Akşam haberlerini kaçırmıyorsanız

Cereyanda kaldığınızda hasta oluyorsanız

Sabahları yorgun kalkıyorsanız

Mantığınız kalbinize ağır basıyorsa

Televizyonda sağlık programları ilginizi çekiyorsa

Anılarınızı anlatıyorsanız

Huzurun aşktan daha önemli olduğuna inanıyorsanız

Evinizde beşten fazla ilaç varsa ve bu listeden en az beş maddeye "Evet" diyorsanız, orta yaşlısınız.

 Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim