Öğretmen Diyarı

Ölümle burun buruna kalanların beyin MR'ı çekildi

Bilim insanları yaptıkları araştırmada yoğun korku sırasında beynin nasıl bir hal aldığını inceledi

Ölüm korkusu insanların hemen hepsinde var olan bir korkudur. Bilim insanları  ise bir araya gelerek bu yoğun korku anında beynin nasıl bir hal aldığını ortaya koydu. Keşfe yol açan olay ise Atlantik okyanusu üstünde yakıtı biten ve havada kalan uçağın yolcularının beyin MR'ının çekilmesiyle ortaya çıktı.

Araştırmaya göre tek bir travmatik olay bile yıllar sonra etkisini gösteriyor ve algıyı çarpıtıyor. 2001 yılında okyanusun ortasındaki bir adaya zorlu iniş gerçekleştiren uçağın yolcuları 3 yıl sonra bir teste tabi tutuldu ve olaydan sonra ne kadar anımsadıkları soruldu.

 

Ayrıca 11 Eylül saldırıları ve yaşadıkları daha hafif bir olayın detayları soruldu. Yolcuların, travma sonrası stres bozukluğu yaşamasa bile olayı çok net hatırladıkları görüldü. Olaydan 10 yıl sonra ise 8 yolcuya uçakta yaşananların video görüntüleri animasyonla izletilirken beyin MR'ları çekildi. Beynin amigdala, hipokampüs ve ön orta bölümü incelendi.

İnceleme sonunda bu olayın yolcuları çok derinden etkilediği ve daha sonra yaşadıkları olayları da daha farklı algıladıkları ortaya çıktı. Yolcuların, olumsuz olaylara karşı da daha hassas oldukları görüldü. 

 

posta.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim