Öğretmen Diyarı

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP

İngiltere’de yapılan bir araştırma, okunduğu söylenmesine rağmen aslında okunmayan kitapları ortaya koydu. Okunduğu hakkında yalan söylenen kitapların ilk sırasında yüzde 26 oyla George Orwell’in ‘1984’ adlı ünlü kitabı yer alıyor.
The Guardian’ın kitap ekinde yayımlanan anket sonucunda, on kitaplık bir liste çıkartıldı. 1984’ün yüzde 26’lık bir oyla başta olduğu listenin ikinci sırasında yüzde 19 oyla Tolstoy’un ‘Savaş ve Barış’ adlı romanı bulunuyor. Yüzde 18 oy alan Charles Dickens’ın ‘Büyük Umutlar’ romanı ise listede üçüncü sırada yer aldı. Listede yer alan kitapların önemli kısmının sinemaya uyarlanmış olması dikkat çekiyor.

Listede bu eserler dışında J.D. Salinger’ın “Çavdar Tarlasında Çocuklar”, Forster’ın ‘Hindistan’a Bir Geçit’, J.R.R. Tolkien’in ‘Yüzüklerin Efendisi’, Harper Lee’nin ‘Bülbülü Öldürmek’, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’, Jane Austen’in ‘Aşk ve Gurur’ ve Charlotte Bronte’nin ‘Jane Eyre’ isimli kitapları bulunuyor.

Zeki Görünmek Adına Yalan Söylediler

2 bin kişiye sorularak gerçekleştirilen anket sonucunda, insanların en çok ‘zeki görünmek adına’ klasik eserleri okudukları şeklinde yalan söyledikleri ortaya çıktı. Ankete katılanların yarısının da okumadıkları kitapları kütüphanelerinde sergiledikleri belirtiliyor.

En çok yalan söyleten kitaplar şu şekilde sıralandı;

1- 1984 – George Orwell
2- Savaş ve Barış – Leo Tolstoy
3- Büyük Umutlar – Charles Dickens
4- Çavdar Tarlasında Çocuklar (Gönülçelen) – J.D. Salinger
5- Hindistan’a Bir Geçit – E.M. Forster
6- Yüzüklerin Efendisi – J.R.R .Tolkien
7- Bülbülü Öldürmek – Harper Lee
8- Suç ve Ceza – Dostoyevski
9- Aşk ve Gurur – Jane Austen
10- Jane Eyre – Charlotte Bronte

edebiyathane.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim