Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerin En Çok Kurdukları Cümleler

 

Öğretmenlerin En Çok Kurdukları Cümleler

\"\"

Hepimiz bu cümleyle karşılaşmışızdır herhalde.. Harıl harıl çalıştığınız bir sınav – veya tam tersi \":)\" – ve soru yağmuruna tutulan bir öğretmen sahnesi size çok yabancı gelmiyor olmalı.. ” Öğretmenim, kaç soru var?” , ” Öğretmenim işlediğimiz sorulardan mı çıkacak? “, ” Öğretmenim sorular kaçar puan? ” tarzında yöneltilen sorular karşısında öğrencileri teselli etmek amaçlı öğretmenler tarafınca verilen masumca bir cevaptır : ” Sınav çok kolay merak etmeyin.”

 

\"\"

Bu cümle oldukça tehlikelidir ve isyan çanlarının çaldığının habercisidir. Eğer öğretmeniniz böyle bir cümle kurduysa yağmurun geleceğini haber veren bir şimşek mantığıyla durumu ele almalısınız \":)\"  Ya dersi dinlememişsinizdir ya da arkadaşınızla muhabbetinizi kesememişsinizdir. Ama eminiz, o kapıdan dışarı çıkmaya cesaret edememişsinizdir..  Öğretmeniniz tarafından böyle bir tepkiye maruz kaldıysanız, bizce yaklaşan öğretmenler gününü değerlendirmelisiniz. Öğretmeninize öğretmenler günü hediyesi olarak en özel seçeneği sunup, gönlünü almalısınız.

 

\"\"

İşte o sahne, gerilim filmlerinde yaşadığınız heyecanı yaşatır size iliklerinize kadar.. Ve adımlarınız yavaşlar, öğretmenin masasına giderken.. Ve başlar mazaretler.. ” Bugün hastahaneye gideceğim öğretmenim“, ” Evim uzak annemlere okula geldiğime dair haber veriyorum öğretmenim” , ” bugün kendimi iyi hissetmiyordum ondan aldım öğretmenim” gibi daha milyonlarca sıralayabileceğimiz mazeretler. Hadi itiraf edin bu yollardan sizde geçtiniz. Ve telefonu öğretmeninize uzatırken sizinde az eliniz titremedi belki.. \":)\"

 

\"\"

Kaçıncı sınıfta olursanız olun öğretmeninizin her seferinde yılmadan söyleyeceği bir cümledir bu.. Ve aslında bizim de hoşumuza gider bu durum. Ne kadar espri açısından ele alsakta öğretmenimizin yaptığı ciddi bir mesajdır bu.  İki öğrenci arasına çanta koymakta bunun bir üst kademesi..  Ama sınav esnasında öyle bir atmosfer oluşur ki, küs olduklarınızla bile barışırsınız.. İşte bunun adı da sınav kardeşliğidir.. \":)\"

 

\"\"

” Gene mi biz! ” diye başlayan yakınmalarla ortaya çıkar şu meşhur dörtlülerin sesi..  Ve ” hep  bizi görüyorsunuz ? ” diye devam eder bu muhabbet.. O arkada ayrı bir hava  mevcuttur. Ve genelde sataşılan tek bölümdür..  Çünkü öğretmenin odak noktasından uzak bir bölgedir ve öğrenciler göze batmayız düşüncesiyle tercih ederler arka kısımları..  Halbuki bilmezler daha çok göz hapsinde olacaklarını…

 

\"\"

Okullar açıldı ve dostlarınıza kavuştunuz öyle değil mi? Ne kadar da anlatacak şeyleriniz var onlara.. Günlerce anlatma isteğiniz peydah olur birden   ve başlarsınız heyecanlı heyecanlı anlatmaya.. Ve öğretmenler masasından bir ses yükselir ” konuşmaya devam edenler benden ilk sözlü notlarını alacaklar” diye.. Çaresizce susarsınız.. Ancak tahmin edersiniz yıl boyunca bu cümleyle sıkça karşılaşacağınızı..

 

\"\"

Öğretmenlerimizin en çok kurduğu cümleler arasında yer alan bu not konusuna mutlaka sizde şahit olmuşsunuzdur. İyi karneye sahip olmak için öğretmeninize hep notlarınızla ilgili sorular yönelttiğiniz günleri unutmamışsınızdır herhalde.. Ve öğretmeninizin davranışlarınızın her şeyden önemli olduğunu belirten bu cümlesi içinize su serpebildimi bilemeyiz.  :)

 

\"\"

Öğretmenlerinizin en çok kullandığı cümleler arasında yer alan bu ” kopya çekmedim” muhabbeti size verilen en büyük mesajdır. Aman dikkat edin! \":)\" Yapmadığım bir davranışı yapmayın mesajını içeren bu diyalogdan mutlaka ders çıkarmalısınız.

 

\"\"

Derste sesin yükseldiği anlarda öğretmeninizin en çok kullandığı cümleyle karşı karşıyasınız. Siz bunu duymaya alışkınsınızdır ancak biz tekrar ele alalım dedik.. \":)\" Dikkatleri toplama açısından oldukça etkili olan bu cümle öğretmeninizin en sağlam dayanağı..

 

\"\"

Alaycı bir ifade gibi dursa da gönülleri yumuşatacak kadar da etkilidir bu cümle..  ” Çekebiliyorsanız çekin.. ” tabirinin biraz daha özgürleşmiş hali.. Yakalandıktan sonraki sahneyi göz önüne getirdiğinizde zaten tüm eylemlerinizden vazgeçiverirsiniz ..

enilginchediye.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim