Öğretmen Diyarı

Öğretmen ile öğrenci gıcıklık yarışına girerse kim kazanır?

(Öğretmen ile öğrenci gıcıklık yarışına girerse kim kazanır?) 
Öğretmen öğrencilerinden, Hayat Bilgisi dersinde, istedikleri bir hayvanı araştırıp gelmelerini ve sınıfta arkadaşlarına tanıtmalarını istemiş. Ertesi hafta derste, arı, karınca, çakal, timsah derken öğrenciler sırasıyla ödevini sunuyormuş. Öğretmeniyle arası pek iyi olmayan Ahmet de biraz gıcıklık biraz da muziplik olsun diye pireyi araştırıp gelmiş.
Ahmet, sıra kendisine gelince hazırlandığı konuyu anlatmak üzere, bir kartona büyüttürüp yapıştırdığı pire resmini de yanına alarak tahtaya kalkmış. Kartonunu arkadaşlarının göreceği şekilde yazı tahtasına yerleştirip anlatmaya başlamış. 
Pire fikri öğretmenin hiç hoşuna gitmemiş ama sabırla Ahmet’i izlemiş. Ahmet pireyi, boyutlarından sıçramak için kullandığı güçlü bacaklarına kadar esprili bir şekilde anlatmış. Fakat öğretmen, Ahmet’in gıcıklık olsun diye pireyi seçtiğini düşünerek “Pire çok küçük bir hayvan, bu ödev olmamış, sen haftaya aslanı araştırıp gel, arkadaşlarına onu anlat.” demiş. Ahmet de “Olur öğretmenim, nasıl isterseniz” diyerek kabul etmiş.
Ahmet ertesi hafta büyük bir aslan resmi ile tahtaya kalmış. Başlamış anlatmaya; “Arkadaşlar bu aslandır. Gördüğünüz gibi aslanın yeleleri vardır. Yelelerinin içinde pire olur. Pireye gelince…” demiş ve tekrar pireyi anlatmış. Öğretmen Ahmet’in gıcıklık yaptığını düşünmüş ve bu duruma iyice sinirlenmiş. Sen misin bana gıcıklık yapan, bakalım bu oyundan sen mi ben mi galip çıkacağız diye içinden geçirmiş ve Ahmet’e ödev vermek için pire ile bir ilgisi olamayacak bir hayvan düşünmüş. “Bu ödev olmamış, aslanı herkes tanıyor, sen haftaya balığı araştırıp gel, arkadaşlarına onu anlat.” demiş. Ahmet de “Olur öğretmenim, nasıl isterseniz” diyerek kabul etmiş.
Ertesi haftaki derste Ahmet, elinde büyük bir balık resmi ile tahtaya kalkmış. “Arkadaşlar gördüğünüz gibi bu balıktır. Balığın yüzgeçleri ve kuyruğu vardır ama yeleleri yoktur. Eğer olsaydı yelelerinde pire olurdu. Pireye gelince…” demiş ve tekrar pireyi anlatmış. :)
Kıssadan hisse: Hoca bildiğini okur, öğrenci bilmediğini de okur. İşini bilen öğretmenler öğrencisiyle yarışa girmez.
Fıkra: Anonim
Yazan: Muhammet Yılmaz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim